נגישות

ליקויי ראייה

העין היא איבר חישה המשמש לראייה מאחר ורגיש לגלי אור. המוח מקבל מידע מהעין על הסביבה ומידת התאורה בה וכך מתאפשרת הראייה. החלק המרכזי בעין הוא העדשה שתפקידה ריכוז קרני האור על ידי רצפטורים (קולטנים) הרגישים לאור ואלו הופכים את קרני האור לאותות חשמליים העוברים למוח. אצל בני אדם העיניים ממוקמות בחלקו הקדמי של הראש.

גורמים להפרעות בראיה:

תוחלת החיים עולה ואיתה גם מספר האנשים הסובלים מהפרעות בראייה. הפרעות אלו נובעות ממחלות עיניים, כמו ניוון מקולרי גילי (ADM). זוהי הסיבה השכיחה ביותר לירידת הראייה בקרב בני 50 ומעלה ושכיחותה עולה עם הגיל.

מחלה נפוצה אחרת הגורמת להפרעות בראייה היא רטינופתיה סוכרתית הנובעת מסוכרת.

מחלה נוספת היא קטרקט (ירוד) אשר בא לידי ביטוי בעכירות עדשת העין. היא הופכת שכיחה עם הגיל כתוצאה מהתבגרות העדשה. טשטוש הראיה שמאפיין את מחלת הקטרקט נובע מפגיעה בעדשה הממקדת את האור דרך האישון על גבי הרשתית. מחלה זו גם עלולה להוביל לעיוורון.

למחלות אלו על פי רוב אין תסמינים מוקדמים, אך אם לא מאובחנות בזמן ולא מוענק טיפול שיעכב את הדרדרות הראייה התוצאה עלולה להוביל לירידה משמעותית בראייה עד עיוורון.

הפרעות בראייה יגרמו לפגיעה ביכולת המיקוד של העין בפרטים, בחדות הראייה, בראייה היקפית, בראיית צבעים ולטשטוש. הפרעות אלו פוגעות משמעותית באיכות חייו של האדם הסובל מהן ופוגעות בתחושת הבטחון ויכולת ההתניידות של החולה.

מחלות עיניים ועירוון:

אנשים כבדי ראייה הם אלו הסובלים ממאור עיניים לקוי בשתי העיניים ולא בר תיקון באמצעות עזרים אופטיים שגרתיים כדוגמת משקפיים או עדשות מגע. כבדי ראייה סובלים מירידה משמעותית בחדות הראייה אשר נחשבת חוקית לעיוורון גם אם הם בעלי יכולת ראייה מסוימת, הם אינם מסוגלים לזהות אותיות בכתב גדול, לא יכולים לזהות פנים, לקרוא כתובות או לצפות במסכים.

גלאוקומה: מחלה אשר גורמת לירידה משמעותית ביכולת הראייה היא גלאוקומה (ברקית), החולים במחלה יסבלו מנזק איטי ומתמשך לעצבי הראייה. המחלה נגרמת מירידה בקצב ניקוז הנוזלים מהעין, עליה בלחץ הנוזלים מובילה ללחץ שמזיק לעצב הראיה. המחלה יכולה לתקוף בפתאומיות ללא תסמינים מוקדמים, אם לא מאובחנת בזמן יכולה המחלה לגרום לנזק בלתי הפיך ואף לעיוורון. כיום קיימים מגוון פתרונות רפואיים ותרופות לעיכוב ומניעת הדרדרות נוספת, אך נזק שנגרם כבר הוא בלתי הפיך.

מחלות עיניים אחרות יכולות להופיע עוד בילדות ואפילו בסמוך ללידה, מחלות כמו קטרקט מולד, לבקנות של העיניים ועוד. ניתן לפתור מחלות אלו באמצעות ניתוחים או ציוד אופטי או אלקטרוני המיועד לכבדי ראייה.  כך יכולים הסובלים מכבדות ראייה ועיוורון לקבל איכות חיים כמו אלו שמאור עיניהם לא נפגע— שימוש במגדלות מיוחדות לקריאה, ציוד אלקטרוני המתחבר למחשב ולמקלט הטלוויזיה, מערכות ברייל וקול ותוכנות קריאה למחשב.

 

מידע אודות בדיקת הראיה:

בדיקה לכבדי ראייה תתבצע באמצעות ציוד אופטי יעודי שמאפשר אבחון של הבעיה ומציאת הפתרון המתאים.

במהלך הבדיקה תמדד חדות הראייה על ידי לוחות מיוחדים המותאמים לבדיקה לליקויי ראייה ואיתור האזורים ברשתית ההיקפית בהם פוטנציאל הראייה רב יותר.

כמו כן תימדד החדות שניתן לתקן עם עזרים אופטיים מתאימים וכן עוצמת ההגדלה הדרושה למטופל בהתאם לביצוע משימות שונות.

הבדיקה כוללת שני חלקים:

החלק הראשון בבדיקה יתבצע על ידי מחשב (אוטופרקטומטר) ושלב שני על ידי פנס מקצועי (רטינוסקופ). השלב השני נוטעה לניסוי וטעייה עד שמגיעים למרשם המותאם בדיוק לסובל מכבדות ראייה ואיתור האביזרים האופטימיים שיענו על צרכי המטופל.

חידושים בתחום הראייה

ישנם מגוון מכשירים אופטיים בעלי תכונות הייחודיות לכל מכשיר בהתאם לצורך— הגדלה, הרחבת שדה ראייה, תאורה, ניידות ועוד. המכשירים הפופולרים הם טלסקופיים המאפשרים הגדלה עוצמתית, הרחבת שדה הראייה ועוד. בטל-מיקרוסקופ המתאים לצפייה בטלוויזיה וכן קריאה וראייה למרחקי ביניים.

ישנים שני מוצרים חדשניים המסייעים רבות לכבדי ראייה, האחד נקרא ledders– משקפי ראייה (של חברת FONDA ) ובהם מערכת אופטית המותאמת אישית למטופל ומצויידים בתאורת לד עוצמתית. המוצר השני נקרא Fonda Far– משקפי הגדלה בעלי פריזמה ופילטרים מיוחדים. אלו יכולים להסית את התמונה לנקודה המיטבית ביותר ברשתית וכך לחדד את ראייתו של הסובל מכבדות ראייה.

לסיכום, התמודדות עם הקשיים הגנטיים או אלו המגיעים עם הגיל בכל הנוגע לכבדות ראייה אינם פשוטים. אך פנייה לרופא מקצועי תסייע באיתור הבעיה ובמציאת פתרונות טכנולוגיים מיטביים שישפרו את איכות חייהם של אלו הסובלים ממחלות המובילות לקשיים בראייה.

אוגוסט 2, 2015 |

אולי יעניין אותך גם