נגישות

טבעונות – טרנד אקולוגי, מוסרי או בריאותי

הטבעונות היא ללא ספק אחד הטרנדים החמים של השנים האחרונות. אקולוגית, מוסרית או פשוט בריאותית - יותר ויותר אנשים בוחרים להפסיק ולצרוך מוצרים מן החי ולבנות לעצמם תפריט שמבוסס על מזון מן הצומח. אז מהם היתרונות הבריאותיים שבטבעונות, מהם החסרונות ומה הרופאים אומרים על זה

טבעונות – עוד משחר ההיסטוריה

למעשה הטבעונות הייתה כאן כל הזמן גם אם לא ממש קראו לה כך. עוד מתקופת הלקטים והציידים, לא תמיד היו עדרים של בפאלו לצוד ובמשך תקופות ארוכות נאלצו בני האדם להסתמך על תבואתה של האדמה. היכולת המודרנית שלנו להקפיא ולשנע כמויות עצומות של בשר, הפכו את האדם המודרני לצרכן הבשר הגדול בהיסטוריה

הסיבות המוסריות והאקולוגיות של הבחירה בטבעונות

הסבל הקשה שעוברות החיות עד שהן מגיעות לצלחת שלנו, גורם לרבים לבחור בטבעונות. הניסיון למזער את הסבל של בעלי החיים, כמו גם הידיעה שגידול מסיבי של בעלי חיים משבש את האיזון האקולוגי ונחשב לאחד הגורמים להתחממות הגלובלית, מכניע את הכף עבור רבים.

מהם החסרונות הבריאותיים וכיצד ניתן להתמודד איתן

  • בריאות העצם – החלב הוא המקור העיקרי שלנו לבניית העצמות בגיל צעיר ולשמירה על צפיפות עצם מקסימלית בגיל מבוגר יותר. לכן כדאי לבדוק נטייה לאוסטאופורוזיס לפני שמחליפים את מקורות המזון.
  • B12 – וויתור על בשר מחייב אותנו למצוא אלטרנטיבה להספקת אחד הוויטמינים החשובים ביותר לתפקוד מערכת העצבים המרכזית – B12.
  • אומגה 3 – הירידה הדרסטית בצריכת הדגים גורמת לנו להיות חשופים יותר לרמות נמוכות של אומגה 3 בדם שלנו. אומגה 3 היא חומצת שומן חיונית לתפקוד התקין של מערכת העצבים ולשמירה על תפקוד תקין של הלב.
  • מחסור בברזל – הפסקת אכילתם של מוצרים מן החי דוגמת בשר וביצים, גורמת ללא מעט טבעונים לסבול מירידה ברמות המינרל החשוב הזה בדם. בעקבות המחזור החודשי, נשים נמצאות בקבוצת סיכון גבוהה.

ההתמודדות הטובה ביותר : שילוב של בדיקות דם תקופתיות ונטילה של תוספי תזונה ייעודיים.

מהם היתרונות הבריאותיים שבמעבר לתזונה טבעונית ומה אומרים הרופאים

למרות האפשרות לאכול ג'אנק פוד ועדיין להיות טבעוני (כן, גם במבה היא טבעונית…), המעבר לטבעונות גורם למרבית האנשים לקחת אחריות על התזונה שלהם. בנוסף, הצריכה המוגברת של ירקות ופירות והפסקת הצריכה של שומן מן החי, גורמת לכך שטבעונים סובלים פחות מבעיות בלחץ הדם, מכולסטרול גבוה ומסוכרת.

למעשה ממחקרים רבים שנעשו בנושא – נמצא כי טבעוניים נוטים לסבול פחות מהשמנה, וככל הנראה עקב מיעוט רדיקלים חופשיים, גם ממחלת הסרטן. נכון לעכשיו הרופאים נמנעים מלקבל החלטה גורפת, אך מזהירים מפני טבעונות בגיל צעיר עקב מחסור אפשרי בסידן הנדרש להתפתחות תקינה.

יולי 11, 2016 |

אולי יעניין אותך גם