שינוי אסטרטגי: סקירת שער הדולר לשנת 2014

לדעתי, הדולר האמריקאי עבר שינוי אסטרטגי לא קטן בשנת 2014. ובמיוחד הדולר המקומי שלנו. מן המטבע שהיה קשה לדמיין שלילי יותר ממנו, ואשר היווה מטרה ללעג ולקלס תקופה כה ארוכה מול "יריבו החסון", השקל, ראינו השנה מטבע אשר נתן מכה אפיים לכל אלו שהעזו לקחת עמדה שלילית עליו.

השינוי היה גדול, ובמיוחד פתאומי. ראו את הגרף השבועי של הזוג הזה:

גרף: USD-ILS

מן הזחילה האיטית לכיוון סביבות ה-3.4, ראינו פריצה אדירת מימדים, אשר הגיעה בסופו של דבר ל-4 שקל. מה עומד מאחורי השינוי הדרמטי הזה? תחילה, יש לזכור שכל מוסדות המדינה ניסו לבצע בצורה מלאכותית את המהלך הזה, ולא הצליחו.

כל הדרך ל-3.4 זרועה בהתערבויות אינסופיות של בנק ישראל, כאשר כל קפיצה שאלו הביאו בזמנו, פשוט קרסו על מנת למצוא שפל חדש. הורדת הריבית על המטבע המקומי גם היא לא עזרה, וכך הגענו איפה שכל המדינות המפותחות נמצאות היום, דהיינו במדיניות של Zirp (zero interest rate policy).

מדיניות המייצרת עיוותים ענקיים בסקטורים כמו הנדל"ן, ודברי היוקרה. אז מה קרה? כרגיל, התשובה הכי פשוטה היא כנראה הנכונה. למעשה, יש שתיים כאלה . הראשונה נמצאת בסיום המתוקשר של ההרחבה הכמותית האמריקאית והוואקום המטבעי שזה יצר.

השנייה נמצאת בחולשה החדשה של נתוני המקרו הישראליים, כאשר החלק הגדול מכולם הוא הנכונות של הממשלה להיכנס לגירעונות גדולים יותר עקב שיקולים פוליטיים.

השילוב של שני אילו, כאשר הדולר העולמי שיקף כמובן רק את הראשון, יצר את הפריצה הראשונית, שראינו בחודש אוגוסט של 2014, ואח"כ זה היה עניין של מומנטום, כרגיל. רמת התנגדות אחר רמת התנגדות נפרצה, וגררה עוד ועוד פקודות קטיעת הפסד להיכנס לתוקף. בנוסף, כמובן, לעולי הטרמפים בכיוון הלונג.

מאז תחילת השנה שתי הסיבות קצת נרגעו. כל מי שרצה לסגור עסקותCarry , מבוססות דולר בעולם, כבר עשה זאת, ולכן הלחץ החיצוני על המטבע האמריקאי קצת נסוג. ומקומית, הכלכלה עדיין שומרת על יציבות לקראת הבחירות החדשות. הצורך לעכל את התנועה הגדולה גם מייצר לחץ שלילי, המונע מן הדולר להמשיך ישירות מעל הרמה הפסיכולוגית הגדולה של 4 שקל.

לדעתי, הדולר הוא אלמנט חיובי אסטרטגית כי אמריקה, עם כל חסרונותיה, היא עדיין החולצה הנקייה ביותר מבין כל החולצות שבסל הכביסה המלוכלכת. כל עוד זה יהיה המצב, אנו נשלם יותר לנסיעותינו לחו"ל…

 

נכתב ע"י משה שלום, ראש תחום המחקר בחברת FXCM

לחצו לעמוד שער הדולר

 

 

אולי יעניין אותך גם