נגישות

על פרויקט מחיר למשתכן

משבר הדיור בישראל הוא נושא שרובנו הגדול מכיר מקרוב או לפחות יודעים שהוא קיים. ישנם מגוון רחב של תוכניות שמפעילה המדינה במטרה לנסות ולשפר את המצב, אחת מהן היא יצירת מסלול ״מחיר למשתכן״, תוכנית הנועדה למציאת פתרונות דיור מוזל למי שמוגדר כחסר דיור. איך זה עובד, מי זכאי, מי כבר זכה ומה חשוב לדעת, הכל בכתבה הבאה.

איך מתנהל הפרויקט?

במסגרת התהליך, המדינה מציעה לקבלנים קרקע לבנייה בפרויקטים נבחרים, בה יבנו מספר מוגדר מראש של יחידות דיור קטנות, של עד 100 מ"ר, שימכרו במחירים מוזלים למחוסרי הדיור. את שאר הדירות שיבנו בפרויקט, יוכלו הקבלנים למכור במחיר מלא. הקבלנים מגישים הצעות מחיר בשיטת מכרז, והמציע את המחיר הנמוך ביותר ליחידת הדיור, זוכה. במסגרת מכרזים אלו, קובעת המדינה לקבלן מפרט אחיד לבניית הדירות, את מפרט זה אינו יכול לשנות הקבלן.

לאחר שזכו במכרז, על הקבלנים לפרסם למשך שלושה שבועות את מועדי ההרשמה לרכישת הדירות למי שעומד בקריטריונים לזכאות לדירה. את הפרסום ניתן למצוא באתר האינטרנט של משרד הבינוי ובעיתוני סוף השבוע. בתום ההרשמה ובדיקת הזכאות של כל נרשם, נערכת הגרלה בין כל הזכאים בכל קבוצת קריטריונים, והקבלנים מודיעים לזכאים על זכייתם.

מי זכאי להשתתף?

הזכאים להירשם לפרויקט מחיר למשתכן הם העומדים בתנאים הבאים:

 1. מי שעומד באחד מהתנאים הבאים:
  • מי שמעולם לא החזיק/ו דירה בבעלותם.
  • יחיד מגיל 35 ועד גיל 67.
  • זוגות (ללא הגבלת גיל), עם או בלי ילדים.
  • משפחה חד הורית, ללא הגבלת גיל.
 1. מיצוי כושר השתכרות של מבקשי הדיור הכנסת הברוטו הכוללת שלהם בשלושת החודשים האחרונים, אינה עולה על הכנסת העשירון השביעי כפי שעולה מטבלת הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה -"הכנסה החודשית בעשירונים של משקי בית". נכון לינואר 2015, הכנסה זו עומדת על סך 17,005 ₪. מיצוי כושר השתכרות מהווה תנאי הכרחי לעמידה בקריטריונים לזכאות לדירות אלו אך ורק לציבור הכללי. בקרב הציבור הדתי, תנאי זה אינו הכרחי ומחושב רק לשם תוספת נקודות זכות.

  שר האוצר, משה כחלון, עתיד לבטל קריטריון זה של מיצוי כושר השתכרות, כך שהקריטריונים לזכאות בדירות אלו יסתכמו בעמידה בקריטריון מספר אחד בלבד.

באלו ערים כבר החל הפרויקט?

עד כה פרויקט מחיר למשתכן, על פי פרסום משרד הבינוי מיום 9.7.2015, החל במודיעין, יבנה, רמלה, בית שמש ונתיבות. בנוסף, משרד האוצר, רשות מקרקעי ישראל ומשרד הבינוי הודיעו ב-23.7.2015 על עשרה מכרזים חדשים בפרויקט זה הכוללים 3,455 יחידות דיור.  1,028 יחידות דיור צפויות להיבנות במתחם כורדני אשר בקרית מוצקין, כמו כן יבנו 593 יחידות דיור בשכונת אחיסמך אשר בלוד ובבית דגן יבנו 399 יחידות דיור. בנוסף, צפויים להתפרסם מכרזים נוספים ביישובים אופקים, שכונת אורנים במעלות, עפולה, חריש, שכונת השחר בדימונה ושני מכרזים במגדל העמק.

על אף הפרסום אודות המכרזים, לא ניתן למצוא את חוברות המכרז, המכילות מידע אודות מחירי הדירות ותנאי המכרז, באתר רשות מקרקעי ישראל. מידע זה יופץ בקרוב.

חשוב לדעת!

 • על פי החלטת משרד האוצר על הרחבת תוכנית מחיר למשתכן, יקבלו רוכשי הדירות מענקים כספיים על סך 40-60 אלף ₪, ביישובים אשר ערך הקרקע בהם אינו עולה על סך של 100 אלף ₪.
 • זכאות הנרשמים לפרויקט נבדקת רק על ידי משרד הבינוי.
 • בעת ההרשמה יש להגיע עם המסמכים הבאים : תעודת ותיקים או זכאות בתכנית "חסר דירה" או בתכנית עולים, אישור אודות השתתפותכם בפרויקט מחיר למשתכן, תעודות זהות תקינות הכוללות את ספח התעודה, צ'ק על סך 3000 ₪ לפקודת הקבלן בפרויקט.
 • בעת ההרשמה, על שני בני הזוג להיות נוכחים.
 • תמיד תינתן עדיפות בהקצאת הדירות לנכים המרותקים לכיסאות גלגלים.
נובמבר 15, 2015 |

אולי יעניין אותך גם