סיכום האנליסטים על ירידת מחירי האנרגיה

בפה אחד מסכימים האנליסטים: הכלכלה העולמית רק תצא מרווחת מירידת מחירי האנרגיה. בעוד שאנחנו בישראל הקטנה נהנים מירידת מחירי הדלק, הכלכלה בעולם צפויה להנות כפליים ולהרוויח אף יותר מצניחת המחירים.

כדי להבין קצת יותר טוב את ההוזלה במחירי הנפט, נכנסנו למאחורי הקלעים של מוצרי האנרגיה בעולם וניסינו למצוא סיבות לעובדה שהרבה אנליסטים בכירים מייחסים חשיבות רבה וכלכך חיובית להוזלת מחירי האנרגיה.

מי מספר 1?

ארצות הברית ידועה כמפיקת האנרגיה הגדולה בעולם. יש לה כוח חזק מאוד, היא רוצה לוודא שידה על העליונה ומוצאת דרך מיוחדת לשלוט ולהרגיש נשלטת. הסיבות להוזלת מחירי הנפט אולי כלכליות, אבל יש פן פוליטי מדיני. ארצות הברית מרוצה מירידת המחירים, ואם תוכל, תשמור על המצב כמו שהוא. באמצעות המחירים הנמוכים היא מכה בנקודות הרגישות של רוסיה ובעצם פותחת במלחמה כלכלית נגדה.

אז למה המחירים הנמוכים טובים כל כך לכלכלה? חשבון פשוט. ברגע שמוצרים הופכים להיות זולים יותר, אנחנו מוציאים עליהם פחות כסף. ומה נשאר לנו בכיס? עודף. את העודף אנחנו נוציא על הוצאות אחרות, מוצרים אחרים ושירותים אחרים בעולם. במילים אחרות; הכסף שנחסוך על מחירי הדלק, ימצא את דרכו בכל מקרה לכיסה הרחב של הכלכלה בעולם.

מי בסכנת ירידה?

אז לחלק גדול מהעולם זה טוב. למי זה רע? ובכן, המדינות המייצאות נפט לא מרוצות מירידת מחירי הנפט וצפויות להפגע מההוזלה ולקבל מכה חזקה מתחת לחגורה. חלק גדול מההכנסות של מדינות כמו ברזיל, נורבגיה, קנדה ומקסיקו, מבוסס על ייצוא הנפט. יותר מזה, המטבעות של אותן מדינות צפויים להחלש ובכך להשפיע עוד יותר על הכלכלה במדינות אלו. רוסיה, ככל הנראה, הולכת להפגע יותר מכולן עקב החור הגדול שנוצר בתקציב שלה, הן במטבע והן בתחום הנפט.

ארצות הברית, בשונה מהמדינות הנ”ל, חסינה. היא מפיקת הנפט הגדולה בעולם, מספקת את הצרכים של עצמה ולא תלויה באף מדינה. כלכלת ארצות הברית, בדומה לכלכלה העולמית, צפויה להנות ממחירי הנפט. כאמור, ההוזלה של המחירים תגדיל את ההכנסה של הצרכנים האמריקאיים ובכך תמשך המגמה החיובית בכלכלה של ארצות הברית. חברות אנרגיה בודדות אמנם יפגעו מהירידה המחירים, אך גם פגיעה זו תהיה לטווח קצר ולא תשפיע לטווח הארוך.

מה קורה אצלנו בארץ הקודש?

ההשפעה בישראל מזערית מאוד. נכון, אנחנו זוכים להנות מהוזלה במחירי הדלק, אבל ביחס למחירים בעולם אנחנו עדיין משלמים מחיר יקר, תרתי משמע. לא נלאה אתכם בפרטים, אבל סתם שתדעו, מחירי הדלק בישראל מורכבים ממיסים ומע”מ שלא מאפשרים למחירים לרדת בצורה משמעותית בדומה לארצות אחרות. אז כן, אולי מחיר הנפט בעולם צונח אבל ישראל לא מושפעת בצורה מהותית. יש יגידו שההשפעה בארץ פחות כלכלית ויותר פסיכולוגית, ובקושי מורגשת בכיס.

כפי שהסברנו, הירידה במחירי מוצרי האנרגיה תשפיע על הצמיחה בעולם. אבל עד כמה? בחישוב מהיר וגס, כל 10 דולר שיורדים ממחיר חבית נפט, תורמים לעלייה של כחצי אחוז בכלכלה העולמית. בתרגום חופשי; בשנה האחרונה מחיר הנפט ירד בכ-30 דולרים, מה שצופה צמיחה של יותר מאחוז בתוצר העולמי. בד בבד, ירידה של 10 דולר גם מורידה כחצי אחוז מהאינפלציה בעולם. בסך הכל, בישראל ובעולם צפויה השפעה חיובית על המשקים.

לסיכום, הכלכלה העולמית מרוויחה מירידת מחירי האנרגיה. האינפלציה בעולם בדרכה למטה, הוזלה במחירי הדלקים, גידול בהוצאות צרכנים וצמיחה של התוצר העולמי. ארצות הברית בראש המדינות שנהנות מהמצב הנ”ל בצורה משמעותית. אחריה יש את יפן, דרום קוריאה, רוב מדינות אירופה, תאילנד, הודו, סין ומדינות אחרות נוספות. באשר למדינות שנפגעות מההוזלה, אם המצב ימשיך כך, הן כנראה יצטרכו לחפש פתרון אחר.

פברואר 23, 2015 |

אולי יעניין אותך גם