נגישות

החייאת תינוקות

החייאות תינוקות היא החייאה שונה מהחייאת מבוגרים, מהסיבה שבהחייאת תינוקות כל דקה היא קריטית. בתחילה חשוב קודם כל להתחיל את ההחייאה ולאחר מכן להזעיק את כוחות ההצלה וזאת משום שכל דקה חשובה, ובזמן זה אספקת החמצן למוח הכרחית.

בנוסף, אנו ממליצים לעבור קורס להחייאת תינוקות ותמיד להתאמן על בובה למען הסר ספק ולהיות בטוחה שאתם מנוסים בהחייאת תינוקות.

אז  כיצד פועלים במצב חירום?

  • אם תינוקכם מפסיק לנשום והוא במצב סכנה, בדקו שאתם נמצאים במקום מתאים להחייאה, ונסו לבדוק על ידי מחיאת כף האם התינוק בהכרה ומראה סימני ערות.
  • אם התינוק אינו מגיב, נסו לעורר אותו על ידי צביטת כף הרגל. חייגו למד"א. והחלו בהחייאה על ידי בדיקת עליית בית החזה. אם בית החזה אינו עולה החלו לעסות אותו תוך שלושים עיסויים מהירים.
  • אם ישנן הפרשות בפה התינוק, סלקו אותן והטו את גופו לסילוק ההפרשות. השכיבו את התינוק על הגב שיד אחת על מצחו והשנייה על הלסת התחתונה והחלו בהנשמות, הנשימו את התינוק מפה לפה תוך הנשמות איטיות בצורה שתספיק כך שבית החזה יתרומם.
  • אל תנשפו בעוצמה חזקה מידי ונשפו באיטיות.
  • אם אין תגובה החלו לעסות את לב התינוק שהתינוק שוכב על גבו באמצעות שתי אצבעות עם מיקום האצבעות על בית החזה, בקצב של מאה פעימות בדקה, במקביל להנשמות, עם 30 הנשמות ל 30 עיסויים.
  • המשיכו בעיסוי ובהנשמות עד להגעת מגן דוד אדום.

 

כיצד מטפלים בפרכוסים אצל תינוקות וילדים?

פרכוסים אצל תינוקות יכולים להיות דבר מלחיץ בעיקר אצל הורים שלא מודעים או מכירים את התופעה, ולכן לא פעם מגיעים תינוקות לבתי החולים לאחר שסבלו מפרכוסים.

מהו פרכוס אצל תינוקות?

פרכוס הוא מצב בו תאים במוח מאבדים את הפעילות החשמלית הרגילה ונוצר במוח מצב של סערה חשמלית. האירוע המתרחש הוא פתאומי ויכול להתעורר בכל רגע. הסימפטומים לפרכוס הוא: בהייה, תנועות לא רצוניות, פתיחת הפה, והזלת ריר מרובה, ריח וטעם משונים.

 

כיצד מטפלים בפרכוסים?

בהופעת פרכוסים חשוב להגיע אל בית החולים. לעיתים התינוק או הילד יאושפזו לצורך מעקב, לעיתים מתבצע טיפול באנטיביוטיקה, וכאשר אין סיבה מטרידה לפרכוס – הילד ישוחרר עם מתן מידע להורים, ובמקרים שונים ישנו טיפול נירולוגי מלווה בתרופות.

 

טיפול בחתכים וכוויות אצל תינוקות וילדים

הפעוטות שלנו הם יצורים סקרניים. הם אוהבים לנגוע בכל דבר ולכן לא תמיד אנו מצלחים לשלוט בתנועות המהירות שלהם – מה שמוביל לצערנו לחתיכים ולעיתים לכוויות.

כאשר ישנן כוויות שטחיות ואנו יכולים לטפל בהן, חשוב לדעת כיצד לטפל מבלי שהכוויה תותיר צלקת. לכן בראשית יש לשטוף את הפצע או הכוויה במים על מנת למנוע זיהום, לאחר מכן יש לגשת להתייעץ עם רופא המשפחה או עם הרוקח על מנת לקבל משחה נגד חתכים או כוויות, ובהתייעצות להחליט האם לחבוש את הפצע או הכוויה על מנת לאוורר את הפצע.

בנוסף חשוב לנקות את האזור בגאזה סטרילית למנוע זיהומים, ולמרוח חומר חיטוי.

אם החתך קטן ניתן להדביק על האזור פלסטר.

אם מדובר בחתכים או כוויות מדרגה שנייה, חשוב מיד להזעיק צוות מד"א ולשטוף את המקום במים ולעצור דימום עם תחבושת במידה וישנו דימום.

 

איך מתמודדים עם הרעלה אצל תינוקות

הרעלה אצל תינוקות יכולה להיגרם מתינוקות שהצליחו לגשת אל חומרים רעילים כגון: חומרי ניקיון, בקבוקי בושם, ומגוון אלמנטים שניסינו להרחיק מהם ולא הצלחנו. במקרה של הרעלה מסוג זה חשוב לדעת כיצד לפעול על להגעת כוחות ההצלה או להגעה לחדר המיון.

ראשית חשוב לנקות עד כמה שניתן את פה התינוק או הילד מהחומר אותו בלע.

למרות שהאמונה הרווחת היא לנסות לגרום הקאה, אסור לגרום להקאה! ההקאה דווקא יכולה לגרום נזק וחשוב לא לשתות הרבה מים וזאת על מנת שהילד או התינוק לא יקיאו.

בנוסף יש לשטוף את כל הבגדים ואברי הגוף שבאו במגע עם החומר הרעיל ולברר מה החומר אותו בלע התינוק ולהגיע עם הבקבוק לבית החולים.

 

כיצד מתמודדים עם חבטות בראש

ילדים ופעוטות נחבלים רבות בראשם ולעיתים נשיקה על גבי הראש והרגעתם זה דבר שיכול להספיק. אבל איך נדע לזהות מתי המכה קשה ויש לפעול בנושא באמצעים שהם קצת יותר מלומר "מסכן הקיר" או מסכנה הרצפה" ?

לעיתים רבות אחרי מכה יבשה או חבלה שנגרמה מחבלה בראש נראה שטף דם שיתחיל להופיע במקום. שטפי דם באזור הראש נגרמים ונראים אצל פעוטות בצורה חגירה בגלל שאזור הראש מל בכלי דם.

במקרה מסוג זה חשוב לקחת מגבת עם קרח ולהצמיד לראש הפעוט.

אם חל דימום קל או שריטה יש לעצור את הדימום עם בד או תחבושת, לשטוף ולחטא את הפצע ולחבוש בפלסטר.

בנוסף נוכל לזהות שמדובר בפגיעה קלה אם לא היינו מעורבים בתאונת דרכים, אם אל הייתה נפילה מגובה רב, אם אין חתכים עמוקים, וילדכם חזר לתפקוד מלא, אם אינו מפרכס או מקיא, ואם לא פיתח כאב ראש.

אך אם אחד מהתסמינים הללו כן הופיע – חשוב מאד להגיע עם הפעוט מיד לבית החולים הקרוב על מנת לקבל טיפול רפואי הולם. ובעיקר אם התינוק מתחת לגיל שנה.

יוני 23, 2015 |

אולי יעניין אותך גם