קבוצות רכישה

קבוצות רכישה הן דרך נפלאה לחסוך כסף בקנייה של דירה חדשה ואופציה נהדרת לבחור את השכנים הבאים שלכם. קבוצות הרכישה החלו את דרכם כיוזמות של ההתיישבות הדתית כדי ליצור קהילה הומוגנית ודיור בר השגה לזוגות הצעירים, והתרחבו בשנים האחרונות לכל שכוות האוכלוסייה. כיום קיימות מספר רב של קבוצות רכישה בכל רחבי הארץ כאשר המטרה המשותפת לכולם - הניסיון להשיג דירה במחיר נמוך יותר ממחיר השוק.

מהי קבוצת רכישה

קבוצת רכישה היא התאגדות של מספר רב של אנשים בעלי רצון משותף לקנות דירה חדשה באזור מוסכם. קבוצות הרכישה רוכשות מגרש, מנהלות משא ומתן בין מספר בעלי מקצוע ושוכרות קבלן לצורך בניית הבניין העתידי. ישנם שני מודלים של קבוצות רכישה:

  • קבוצה בניהול עצמי – אחד מחברי הקבוצה מייצג את הרוכשים במשא ומתן מול הרשויות ובעלי המקצוע השונים. בדרך זו המנהל אחראי באופן ישיר להצלחת הפרויקט
  • קבוצה בניהול יזם – חברה עם ניסיון שמארגנת את קבוצות הרכישה על ידי פרסומים בכלי התקשורת ומספקת את הקשרים והידע המצטבר לטובת הרוכשים.

מדוע כדאי לקנות דירה בקבוצת רכישה

הסיבה המרכזית שבגללה רבים פונים לרכישת דירה  בדרך הזו היא בזכות המחיר הזול שקבוצת רכישה יכולה להשיג לחבריה. רתימת העוצמה הכלכלית של החברים בקבוצה למען המטרה משותפת, מאפשרת להם להיות שותפים מלאים בכל תהליך הרכישה, לדרוש ולקבל מחירים נמוכים יותר ממחירי השוק. עם זאת, כדאי לציין שהיעדר הניסיון של חברי הקבוצה, סכסוכים פנימיים או לחלופין בחירת יזם נדל"ן ללא גב כלכלי מוצק, יכולה לגרום לעיכוב בקבלת הדירה ולהפסדים כספיים.

כיצד מצטרפים?

למעט פרויקטים אשר מיועדים לקהילות הומוגניות שמבקשות לשמור על הצביון שלהם, ניתן לומר  כי כל אדם אשר מעוניין להצטרף לקבוצת רכישה יתקבל בברכה. פנייה ליזמי נדל"ן העוסקים בקבוצות רכישה היא הדרך הקלה ביותר, ואישור משכנתא יכניסו אתכם די מהר לתוך קבוצת הרכישה.

ממה כדאי להיזהר?

ניתן לומר שההתמוטטות של ענבר אור ציננה את מרבית המצטרפים לקבוצות הרכישה וגרמה לכולם לחשוב פעמיים לפני הכניסה לקבוצה שכזו. כדאי להיזהר מביצוע עסקה פזיזה מבלי לקרוא את כל הסעיפים, קרי עסקה שבה עורך הדין שלכם לא נתן את אישורו לכך. בנוסף, כדאי לדעת שייתכנו עיכובים באכלוס הדירה ולכן כדאי לקחת גם את העניין הזה בחשבון.

ניתן לראות שקבוצות רכישה הן בהחלט דרך אלטרנטיבית לרכישת דירה ואופציה נהדרת לחסוך את תקציבי הפרסום ורווחי הענק של הקבלנים. אולם כדאי לבחון כל עסקה ולא להתפתות להיכנס באופן פזיז לכל קבוצת רכישה.

יולי 11, 2016 |

אולי יעניין אותך גם