המדריך המלא לרכישת מטבע זר לקראת נסיעה לחו"ל

רכישה של מטבע זר נחשבת לאחד הצעדים החשובים ביותר בתכנון הטיול הבא שלכם. הבנק, הדואר וחנויות הצ'יינג' מספקות שפע של אפשרויות אך טומנות בחובן לא מעט סכנות. אז איזה איפה תקבלו הנחה על רכישה מרוכזת, איפה הכי יקר להמיר מטבע ישראלי וממה אתם פשוט חייבים להיזהר. קבלו את המדריך המלא לרכישה של מטבע זר רגע לפני שאתם עולים על המטוס.

הבנק – הדרך הבטוחה אך היקרה לרכוש מטבע זר

המרה של כספים דרך הבנק היא ללא ספק הדרך הטובה והבטוחה כדי להצטייד במזומנים עבור הטיול הבא שלכם. העובדה שאתם יכולים לדעת בוודאות מוחלטת שהכסף שקיבלתם הינו אותנטי לחלוטין ואין כל סיכוי לזיופים היא היתרון הראשי ברכישה של מט"ח באופן זה.

בסניף או באמצעות הכספומט – מה יותר כדאי

כאשר אתם בוחרים בביצוע פעולה של המרת הכספים שלכם דרך הבנק כדאי לדעת שעומדות בפניכם שתי אפשרויות לביצוע הפעולה

  • המרה באמצעות פקיד בסניף הבנק
  • המרה באמצעות אחד מהכספומטים של הבנק

המרה של מטבע ישראלי למטבע זר באמצעות הגעה לאחד מהסניפים השונים תחייב אתכם בעמלה מיוחדת עבור העזרה של הפקיד. עמלה זו נעה בין שישה לעשרה אחוזים ומשתנה בין כל בנק ובנק, אך בכל מקרה היא הופכת למשמעותית ככל שסכום ההמרה גבוה יותר. בגלל סיבה זו רבים מעדיפים לרכוש כסף זר באמצעות מכשיר הכספומט. במידה ותחליטו להמיר את כספכם בצורה זו, תוכלו לחסוך את עמלת הפקיד.

חשוב לדעת : בין אם תחליטו להמיר את כספכם בסניף הבנק ובין אם תחליטו להמיר את כספכם באמצעות הכספומט, תיאלצו לשלם את השער היציג היומי כפי שקבע בנק ישראל ביום ההמרה. בדרך כלל שער זה יהיה גבוהה במקצת מאשר השער שחנויות ההמרה (צ'יינג') יציעו לכם.

המרה בבנק הדואר – בטוח יותר וללא עמלות

המרה של כסף בסניף הדואר הקרוב למקום מגוריכם היא אחת האפשרויות היותר טובות שבה תוכלו לבחור ושילוב מנצח בין שירות אישי, הימנעות מתשלום עמלה ובמקרים מסוימים אף קבלה של הטבה. כאשר אתם רוכשים מטבע זר דרך הדואר אתם יכולים להיות שקטים ולדעת שאתם מוגנים מפני זיופים נפוצים ולדעת בוודאות שכל שטר עבר את הבדיקות הנדרשות לפני שהוא הגיע אליכם. כדאי לדעת שבמידה ואתם מתכוונים לרכוש סכום של 800 דולר/ יורו או יותר, אתם זכאים להנחה קלה ולכן מומלץ לגשת ולבצע רכישה מרוכזת של המזומנים בפעם אחת עבורכם ועבור החברים שלכם וליהנות מההטבה.

שימו לב : תהליך ההמרה של כספכם באמצעות סניף הדואר הוא ללא ספק אופציה נהדרת אך תיאלץ אתכם לפעול בשקיפות מלאה מול המדינה ומוסדותיה בכל הנוגע להתנהלות הכלכלית שלכם ולכן גם תידרשו להגיע לסניף הדואר עם תעודת הזהות למען ביצוע הפעולה. בנוסף, אם אתם מתכוונים לנסוע ליעד אקזוטי כלשהו לא תוכלו לבצע כל רכישה של מטבע זר באופן זה. בסניפי הדואר ניתן רק להשיג את המטבעות הבאים: דולר, יורו וליש"ט.

חנויות ועמדות הצ'יינג'

הדרך הוותיקה והזולה ביותר להשיג מטבע חוץ במחיר משתלם היא לגשת לחנות הצ'יינג' הקרובה למקום מגוריכם. היתרון הגדול ביותר ברכישת מטבע זר בחנויות אלו טמון בשער החליפין האטרקטיבי שהן מעניקות לאורך כל השנה ובעובדה שהן מאפשרות הצטיידות במגוון רחב של סוגי מטבעות לכל מטרה. החיסרון הגדול טמון בכך שלעיתים חלפנים אלו מנצלים את התמימות של הקונים בכדי למכור שטרות מזויפים אשר גורמים לאי נעימות גדולה בזמן הטיול ולהפסד כלכלי גדול. משום כך מומלץ לגשת אך ורק לחנויות אשר מצוידות באישור מטעם משרד האוצר ולהעיף מבט על השטרות לאחר הרכישה. כדאי לבדוק סימני מים אשר מעידים על התקינות של השטרות. שימו לב לכך שעמדות אשר מופעלות באזורי נמלי התעופה השונים נוטות להיות מלכודת תיירים ולכן בדרך כלל הם המקומות שכדאי להתרחק מהם אלא אם נתקעתם עם המזומנים האחרונים שלכם.

המחאות נוסעים (טרוולרז צ'ק)

המחאות נוסעים נחשבו במשך שנים לדרך הטובה ביותר לביצוע תשלומים מעבר לים ובתחילת שנות השמונים הם היום כמעט בגדר חובה בכל ארנק. היתרון העצום שלהם נובע מרמת הבטיחות הגבוהה שהם מעניקים אולם חוסר הידידותיות שבביטולם גרם בשנים האחרונות לירידה מסיבית בשימוש בהם. המחאות אלו נחשבות ליקרות ביותר משום שיש צורך לשלם בעת רכישתם גם לחברת האשראי וגם לבנק אשר מנפיק אותם, כך שבכל הנוגע לחסכון הן ככל הנראה האופציה היקרה ביותר לביצוע להמרה של כסף ולביצוע תשלומים בעת החופשה. עם זאת, אסור לשכוח שכל רכישה שמתבצעת בעזרתם מחייבת הצגה של הדרכון האישי שלכם ומספקת שכבת הגנה נוספת מפני רכישות של גורמים זרים ושימוש לרעה בכסף שלכם.

המרת מטבע באמצעות כרטיס האשראי שלכם – עמלות כפולות

אם אתם רוצים לרכוש מטבע זר באמצעות כרטיס האשראי שלכם אתם צריכים לדעת שאתם צפויים לשלם עמלות כפולות. על אף שזוהי דרך קלה ובטוחה שמאפשרת לכל אחד אשר מחזיק כרטיס אשראי בין לאומי למשוך כסף דרך סניפי הכספומטים שנמצאים באזור הטיול שלכם, זוהי ללא ספק אחת הדרכים היקרות ביותר שיש. חברות האשראי מחייבות אתכם עבור פעולת ההמרה של הכסף הישראלי לדולרים ובעבור המרת הדולרים לכסף המקומי. בנוסף חברות האשראי גובות עמלה עבור המשיכה בערך של כשלושה אחוזים מסכום המשיכה.

רכישה של כרטיס חיוב נטען בסניף הדואר – שווה לבדוק

דרך נהדרת ליהנות מהיתרונות של כרטיס האשראי לצד שירותי ההמרה המשתלמים של בנק הדואר היא לרכוש כרטיס חיוב נטען. כרטיס זה הינו כרטיס אשראי לכל דבר ומספק אלטרנטיבה אמיתית לטיול עם סכום כסף גדול בכיס. ממש כמו בכרטיס האשראי בכל מקרה של אובדן או גניבה ניתן לדווח ולדעת שכספיכם יוחזר לכם. העלות שלו עומדת על כ – 40  שקלים (חד פעמי) וניתן לקזז אותה על ידי רכישת ביטוח נסיעות לחול דרך חברת הפניקס.

כיום ניתן לרכוש מטבע זר באמצעות מגוון של גופים פנים וחוץ בנקאיים, כאשר השוני הגדול בא לידי ביטוי בסוג העמלות שאותם תיאלצו לשלם ומידת הבירוקרטיה הכרוכה בכל אחת מהם. בכל מקרה שבו תבחרו כדאי לבצע רכישה מרוכזת מראש ולא ליפול למלכודות התיירים אשר ממוקמות בנמלי התעופה ומנצלות את המצוקה הרגעית שלכם במזומנים  

יוני 27, 2017 |

אולי יעניין אותך גם