נגישות

תסמונות גיל המעבר

גיל המעבר אצל נשים המכונה גם גיל הבלות או מנופאוזה בלועזית, הוא הכינוי הרפואי לתקופה בחייה של האשה בה פוסק המחזור החודשי. הגיל השכיח להופעות תסמונות גיל המעבר הוא באזור גיל 50.

כידוע, נשים נולדות עם מספר ביציות קבוע שממנו מבשילות כ400 אלף ביציות בתהליך הבגרות המינית. ביצית אחת תשוחרר בכל חודש, אירוע הידוע כמחזור החודשי. ביציות שנאגרו בשחלה לא יוחלפו בחדשות. התמעטות הביציות תוביל לירידה בהורמון הרבייה הנשי- האסטרוגן הסימפטומים המלווים את גיל המעבר אצל נשים נובעים מירידה ברמת ההורמון. במקביל מתרחשת ירידה גם בייצור הורמון הרבייה השני- הפרוגסטרון.

בעבר תוחלת החיים היתה נמוכה וגיל המעבר לא קיבל התייחסות כזו מרכזית כמו בימינו. כיום כאשר גיל חמישים רק מסמל את מחצית החיים, רבות נלמד ונחקר בתחום, על תופעות הלוואי של גיל המעבר וכן ההתמודדות הרפואית והמקצועית עם אותן תופעות.

תופעות לוואי בגיל המעבר:

תופעות הלוואי המאפיינות את גיל המעבר, משתנות מאשה לאשה. ישנן נשים שיסבלו ממספר תופעות במקביל, אך לרוב לא יווצר מצב בו אשה אחת תסבול מכל התופעות בבת אחת.

בין התופעות נכללות:

  • יובש נרתיקי
  • גלי חום
  • פעימות לב מואצות
  • מחזור בלתי סדיר
  • עלייה במשקל (צבירת נוזלים)
  • נשירת שיער ושיעור בפנים
  • עצבנות, דכאון, נדודי שינה וחרדות
  • חוסר ריכוז והפרעות בזיכרון לטווח קצר
  • כאבי ראש ועייפות
  • דלדול עצם (אוסטאופורוזיס)

תסמיני גיל המעבר הם חלק טבעי מההתבגרות. לכן אין להסתכל עליהם כעל מחלה או לטפל בהם בצורה דרמטית. אך כאשר התופעות הללו מובילות לפגיעה באיכות החיים יש לטפל בהן באמצעות תרופות, טיפולים הורמונלים או רפואה אלטרנטיבית.

מעבר לטיפול רפואי כזה או אחר, תזונה נכונה, הפסקת עישון ופעילות גופנית קבועה יקלו משמעותית על הסיפטומים.

 

טיפולים מומלצים לתסמיני גיל המעבר

טיפול הורמונלי: טיפול הורמונלי או נטילת תחליפי HRT מספק לגוף הורמונים חלופיים לגוף אשר חדל מייצור ההורמונים באופן טבעי. טיפול כזה יעיל בהתמודדות עם תופעות הלוואי של גיל המעבר אך עלול להיות מסוכן מאחר ומכפיל את הסיכוי לחלות בסרטן השד ומגדיל כמעט ב50% את הסיכוי לשבץ. בגלל הסיכון הרב הטמון בלקיחת הורמונים נמנעים רופאים ממתן טיפול זה ורק במקרים קיצוניים כאשר לא נמצאה שיטת טיפול אחרת.

טיפול ב SERMs : בשנים האחרונות פותחו תרופות חדשניות להתמודדות עם תסמיני גיל המעבר. תרופות הSERM (מודולטור סלקטיבי של קולטנים לאסטרוגן), חומרים המחלקים את פעילות האסטרוגן ברקמות מסוימות וסותרות פעולתו באחרות. כך מתאפשר טיפול בתופעות גיל הבלות מבלי לשבש את המאזן ההורמונלי בגוף שעלול להוביל לסרטן השד.

טיפול בנוגדי דכאון:  רופאים מסוימים ימליצו על נטילת נוגדי דכאון מסוג פרוזק שנועדו להתמודד עם הדכאון ותופעות החרדה המאפיינות את גיל המעבר.

רפואה משלימה: אפשרות נוספות שניתן לשקול היא רפואה אלטרנטיבית. ישנם תוספי מזון ממקורות צמחיים בעלי תכונות הדומות לאסטרוגן כמו מוצרים העשויים מסויה, תלתן אדום, קוהוש שחור, צמח ה Yam ועוד. יש להיוועץ ברופא מוסמך לפני נטילת חומרים אלו מחשש לתופעות לוואי חמורות. פתרון נוסף שיכול לתת הקלה לסובלות מתופעות המונופאוזה הוא אקופונקטורה (דיקור).

לסיכום, יש לזכור כי תופעות גיל המעבר הן טבעיות, הן חלק מהחיים וניתן להתמודד איתן למרות הקשיים שהן טומנות בחובן. הרפואה הקונבנציונלית והמשלימה מציעות פתרונות מגוונים ואוזן קשבת ומתן ייעוץ ומציאת פתרונות בין אם מדובר בהתמודדות עם מספר רב של תופעות או כמות מצומצמת. לכל תופעה ישנו הטיפול ההולם אותה. כך ניתן ליהנות מרמת חיים טובה ואיכותית לצד התופעות הללו.

 

אוגוסט 2, 2015 |

אולי יעניין אותך גם