כיצד תנהלו נכון את משק הבית

משקי בית רבים נקלעים לקשיים תקציביים, ומוצאים עצמם מחפשים פתרונות זמניים כגון הגדלת מסגרת האשראי, הלוואה לכיסוי המינוס, או כניסה למצב של אוברדרפט תמידי. התנהלות זו אינה בריאה לכיס, שנותר מרוקן על בסיס תמידי, ללב המצוי במתח קבוע, ולמצב הרוח. כיצד ניתן לנהל את משק הבית בצורה מיטיבה?

תרבות צריכה

על מנת לצאת ממעגל האוברדרפט, יש לוותר על המוטו "יהיה בסדר", ולסגל תרבות צריכה אחרת. תרבות צריכה מיטיבה כוללת מודעות, בקרה, שליטה, ותכנון. עליכם להיות מודעים למצבכם הפיננסי, ליכולתכם הכלכלית, ולצרכיכם ההכרחיים, ולתכנן את הוצאותיכם, כך שתצליחו לעמוד בתשלומים, לא תוציאו כסף שאין לכם, ולא תרכשו דברים מיותרים.

הבראה כלכלית

הדרך להבראה כלכלית היא דו נתיבית, בנתיב אחד, שיביא אתכם למצב של רווחה, עליכם למצוא את הדרך להגדיל את ההכנסות שלכם. הגדלת הכנסות יכולה להגיע משינוי מקום העבודה, העלאה בשכר, עבודה נוספת, מעבר מעבודה כעצמאי לעבודה כשכיר, או להיפך. בדקו את האפשרויות העומדות בפניכם, וראו מה יקדם אתכם לרווחה כלכלית עתידית. חשבו רחוק וקדימה, ותכננו את צעדיכם. זו הדרך שתאפשר לכם לשגשג, לאחר שתצאו מהמצוקה הכלכלית הנוכחית. הנתיב השני מיידי יותר, ועוסק ביציאה מן המצוקה הנוכחית, זהו כמובן הנתיב של קיצוץ בהוצאות.

bigstock-accounting-5042650

בקרת הוצאות

בדרך כלל, נדמה לנו שאנו מוציאים רק את מה שאנו חייבים להוציא, ושאיננו מבזבזים כסף לחינם. אולם, אם המאזן הכלכלי שלכם שלילי, אתם ללא ספק מוציאים יותר ממה שאתם יכולים להרשות לעצמכם, ועליכם לזהות איפה ואיך תוכלו להקטין הוצאות. כיצד תעשו זאת?

  • רישום – ערכו רישום מדויק של הכנסות והוצאות, פרטו עד כמה שניתן. ערכו רישום של שלושה חודשים לפחות, כך שתקבלו אומדן ממוצע .
  • הפרדה – הפרידו בין הוצאות קבועות, משכנתא, שכר דירה, ותשלומי מיסים, שאינן תלויות בכם, להוצאות משתנות, מזון, טלפון, רכב, חשמל, מתנות לאירועים, מוסך וכיוצא בזה, שתלויות בכם.
  • קיצוץ – כעת תוכלו לבחון את סעיפי ההוצאות המשתנות, ולבדוק היכן תוכלו לקצץ.

קיצוץ

סופר – קניות בסופר יש לערוך פעם בשבוע, בצורה מרוכזת, על פי רשימה. ערכו השוואת מחירים בין המרכולים באזור מגוריכם, וקנו ברשת השיווק הזולה יותר. העדיפו את המחיר הזול על חווית הקנייה. אל תתפתו לנסוע לסופר זול מרוחק מאזור המגורים שלכם, נסיעה של מעל חצי שעה לסופר, תעלה לכם יותר ממה שתחסכו.

דלק – אם אתם נוסעים הרבה מחוץ לעיר, שקלו מעבר לרכב ידני שנחשב חסכוני יותר בדלק. בנוסף, בדקו אפשרות של שימוש בתחבורה ציבורית.

חשמל – אל תשאירו מכשירים פועלים לחינם, גם לא על מצב של סטנד ביי, אם יש לכם מכשיר שצורך הרבה חשמל, בדקו אפשרות להחליפו, כמו כן, כבו מחשבים ומכשירים אחרים בשעות הלילה.

טלפון ותקשורת – בדקו אפשרות הוזלה של המנויים לכבלים, טלפון סלולארי וקווי, ואינטרנט. קיימות אפשרויות קיצוץ שונות, ועליכם למצוא את האפשרויות המתאימות לכם, על פי נתוניכם וצרכיכם, העיקר הוא להבין, שמצבכם הפיננסי ניתן לשינוי, ותלוי בכם.

ספטמבר 27, 2016 |

אולי יעניין אותך גם