מבט על מתווה הגז והכלכלה הישראלית

מתווה הגז זה נושא חם. כל כך חם שרבים כבר נכוו, מהאזרח הקטן ועד ראש הממשלה בכבודו ובעצמו. כולנו שמחים בעניין הגז שנפל עלינו בהפתעה ולכולם יש דעה בנושא, אבל בשל המורכבות הרבה הכרוכה בעניין, רק מעטים באמת מבינים על מה אנחנו מדברים.

מתווה הגז על רגל אחת

מתווה הגז הוא הסכם בין שני צדדים – מדינת ישראל וחברות הגז שהם דלק הישראלית ונובל אנרג'י האמריקאית. המתווה נועד להסדיר את נושא הפקת הגז, שיווקו ואספקתו ללקוחות בישראל ובחו"ל. בהסכם נקבע מחיר גז לשוק המקומי וכן מוגדרים התנאים המחייבים ליצוא. בנוסף לכך, חברות הגז נדרשות לפיתוח מאגרים וכן מוגדרות סנקציות הדדיות לאי עמידה בתנאים.

חברת נובל אנרג'י ודלק ישראל מחזיקות במאגר "תמר", "לוויתן", "תנין" ו"כריש". כרגע המאגר הפעיל היחידי הוא "תמר" המספק גז לישראל באופן בלעדי ולכן מדובר במונופול.

קצת היסטוריה

בשנת 2005 קיבלו (בחינם) חברת דלק קידוחים, נובל אנרג'י ואבנר חיפושי נפט זיכיון לחיפושי נפט וגז בים התיכון. בשנת 2009 נתגלה מאגר גדול של גז בקידוח תמר1, כ 90 ק"מ מחיפה. בשנת 2010 נתגלה מאגר גדול עוד יותר – "לוויתן". בשנת  2012 נתגלה "תנין", המאגר השלישי בגדלו בישראל. מאגר "כריש" הקטן יותר נתגלה בשנת 2013 וכן נתגלו מאגרים קטנים ולא-כדאיים נוספים: דולפין, שמשון ודלית.

במאגרי הגז יש 950 מיליארד מטרים מעוקבים של גז שאמורים להספיק לישראל במשך 39 שנים, או 29 שנים עם קיזוז של היצוא.

השפעות מתווה הגז על המשק הישראלי

מתווה הגז אמור להכניס כסף רב למדינה, לחזק את הביטחון האנרגטי אצלנו ואת הביטחון בכלל, אך עושה רושם שאין הסכמה לגבי הנזקים והתועלת בו כמעט בשום נושא. המצדדים רוצים פיתוח והמתנגדים מרגישים מנוצלים.

יוקר המחיה – רבים מאמינים שהגז שלנו הולך לעלות לנו ביוקר ולמעשה לפגוע בצרכן הישראלי. מפרסום של חברת חשמל עולה חשש מאי פיקוח ושימוש במנגנוני הצמדה בעייתיים שהופכים את הגז שלנו ליקר משמעותית מהאלטרנטיבות. על פי בג"ץ מדובר בפער רציני בין המחיר כיום העומד על 5.4  דולר ל  BTU (יחידת חום) לבין תחשיב סביר העומד על 3.7 דולר ל BTU.

חלופות אנרגטיות – אחד הנושאים הרגישים במדינת ישראל זה העדר יתירות של אספקת נפט וגז. מדובר בבעיה רצינית המטרידה מאד את קברניטי המשק. לפני מספר שנים שותקה אספקת הגז לישראל ממצרים בשל פעילות חבלנית על הצינור ואילצה מעבר לשימוש בדלקים יקרים ומזהמים בעלות מיליארדים נוספים למדינת ישראל. למעשה מאגר "תמר" היה קרש הצלה שממש נפל עלינו מהשמיים, ישר אחרי שסחטו את הטיפות האחרונות מ"ים תטיס" מול חופי עזה. אבל זה לא היה זול.

יחסים בינלאומיים – כשלנובל יש אינטרסים פה אז יש גם לממשל האמריקאי. לוביסטים וגורמים  נוספים הפעילו לחצים על הממשל הישראלי בניסיון להשפיע על קבלת ההחלטות. עניין נוסף זה הפוטנציאל לקשרים עסקיים ופוליטיים שיכולים להשתדרג בעקבות הסכמי גז עם מדינות בסביבה. גם לכך יש ספקנים לא מעטים הטוענים שקשרי גז אינם מתקיימים בחפיפה לקשרים נוספים.

השפעות מתווה הגז הינן רבות וסבוכות, זה היה רק על קצה המזלג. לא נוכל באמת לדעת מה יגרום המתווה לישראל ואם מדובר במשהו ישים. מחירי הגז יורדים, מצריים מצאה גז ונובל אנרג'י שוקעת. מה יהיה עם הגז, לא ברור. אך בינתיים הרווחנו כמה ימים של חסד (יקר..) עם הגז של "תמר". לזכותן של הזכייניות ייאמר שבשל העיכובים, הלקוחות הפוטנציאליים שמתמעטים וירידת המחירים, לא ברורה הכדאיות לביצוע במחירי שוק והם מחפשים שיתפרו להם דיל מיוחד. אוזן קשבת לכך הם מקבלים בממשלה.

gas

מצב הגז בטכני

 

גרף הגז השבועי

אם ביבי לא יציל אותנו. אז אולי תבוא ההצלה ממחירי הגז. עליית מחירי הגז תהפוך את המשחק ליותר מעניין עבור המפיקות ואלה יכולות לגלות התגמשות מסוימת לנוכח התקיעות הנוכחית.

ניכר שהגז הגיע לתחתית כפולה ומוכן לראלי. הסטייה השורית, האיתותים על הנרות והמומנטום, לא משאירים מקום לספק. ב 2494 נמצאת התנגדות משמעותית, שם אפשר לבצע "קירקוף" קצרצר ומדויק כלפי מטה.

הגז טוב לישראל ואם אנחנו חפצי חיים באזור שלא ממש מחבב אותנו, כדאי שיהיה לנו גז, והרבה. טענותיהם של המתנגדים אכן צודקות ואמיתיות, אך לפעמים צריך להיות חכם ולעצום את העיניים. התעוררות מחיר הגז בעולם תספק תמיכה הולמת ומתווה הגז (בהתאמות כאלה ואחרות) ישלוף לבסוף את הגז מהים, השאלה רק באיזה מחיר ותוך כמה זמן.

נכתב על ידי איטריידר – מסחר באופציות בינאריות

אולי יעניין אותך גם