סקירת מט"ח שבועית (28.07.2015): ישרה או הפוכה

המוסכמה היא שבספטמבר הקרוב הפדרל רזרב יעלה בפעם הראשונה את הריבית, אחרי תקופה הקרובה ל-7 שנים. מאז תחילת המשבר של 2007-8-9 ראינו, מכיוון הבנק המרכזי האמריקאי, התנהלות חריגה היסטורית בקנה מידתה, ואיומה ברמת הסיכון הטמון בה.

הוא לקח על עצמו להיות המציל של הכלכלה האמיתית, וזאת על בסיס האמונה שהפוליטיקאיים המטפלים בצד הפיסקלי של המשוואה הכלכלכית במדינה לא יוכלו לעשות את הנדרש, הן בהיקף, והן במהות.

בתחילה, הצעדים היו עטופים בקיצורי אותיות שמעטים ידעו מה עומד מאחוריהם. ישנה כתבה ידועה של בלומברג (קישור

הדנה בכמות הכסף שהוזרם למוסדות פיננסיים לא אמריקאיים, ואף לחברות מסחריות רגילות, והכול במסגרת אותו בלגן של תוכניות הזרמה וסיוע.

כמו כן, מה שעשה הפד, כמודל לטיפול בבעייה סיסטמית תחילה, ואחר כך כפתרון של נזילות לקידום הצמיחה והורדת האבטלה, נלקח כתורה חדשה שכל בנק מרכזי מפותח ראה לעצמו חובה לאמץ בצורה זו אחרת של אדיקות. אגב, בנק ישראל שלנו עדיין מבצע את החלק של ריבית ה-0, כאשר חלק ההרחבה עדיין לא הגיע לכאן.

התלמידים הטובים ביותר של הפד היו, ועדיין הינם, היפנים, אשר האדירו את מעשי הפד והפכו אותו למודל משלהם כאשר סימן הכבוד לכך נמצא בעובדה שהם קראו לתוכנית על שם ראש ממשלתם: Abenomics.

ומה קרה מכל זה? הנה גרף מעניין המראה זאת יותר טוב מהרבה מילים:

2015-07-28-Marketand-Yield

הנהנים העיקריים היו השווקים הפיננסיים, כאשר אנו רואים את שני המרכזיים כאן:

  • הכחול הוא שוק המניות, והירוק הוא שוק האג"ח.
  • הראשון מיוצג על ידי מדד S&P500, והשני מיוצג על ידי תשואת האג"ח לעשר שנים.
  • הריבית של הפד מיוצגת על ידי הקו האדום התחתון.
  • תוכניות ההרחבה כתובות על ידי קיצוריהן בשחור, ובאזורי הזמן שלהן בירוק בהיר.

מה שמעניין במיוחד היא העובדה שעד QE3 התנהלות שני החלקים היו כמצופה: גם המניות, וגם האג"ח עלו. ב-QE3 המצב השתנה, ורק שוק המניות עלה, כי באותו זמן ראינו תחילה ירידה דרמטית של האג"ח, ורק בחלק השני של התוכנית ראינו עלייה חוזרת שלהן, אשר הצליחה רק להחזיר את המצב לקדמותו. מסיום התוכנית האחרונה הזו של הפד, אנו רואים את האג"ח יורד (תשואה עולה),  כאשר המניות מדשדשות במקום זמן רב.

אם נסכם, נוכל לומר שראינו בחלקים הראשונים של הטיפול במשבר קורלציה ישרה בין המניות והאג"ח כלפי מעלה. ב-QE3 ראינו שבירה של קורלציה זו, ועכשיו נשאלת השאלה הגדולה: האם תתחדש הקורלציה הישרה, והפעם כלפי מטה, כאשר הריבית תתחיל לעלות?

התחושה היא ששוק המניות גם כך צריך תקופה לא קטנה של עיכול הערכים הגבוהים אליהם הוא הגיע, אבל כאשר המדד מגיע לרמות תמיכה חשובות אנו רואים עדיין את הידיים של המתערב העלום אשר מונע את המשך הזליגה מטה. בפעם האחרונה, ראינו את היד הזו סביב 2040.

המנגנון הטבעי של "מציאת המחיר" (Price discovery) הושחת עד בלי הכר בכל התקופה הזו עקב כל ההתערבויות האלו. שוק המניות הסיני יכול להיות סמן טוב למה לצפות כאשר חוזר אותו מנגנון לשלוט בשווקים ואם הקורלציה תהיה אכן סביב ה-1 בין האג"ח למניות, לפנינו תקופה של זיקוקי דינור פיננסיים רצינית.

 

נכתב ע"י משה שלום, ראש תחום המחקר בחברת FXCM

 

יולי 28, 2015 |

אולי יעניין אותך גם