סקירת מט"ח שבועית (27.10.2015): מבט על שוק המניות האמריקאי

זה אינו ניתוח כלכלי פונדמנטלי, ובוודאי לא ניתוח מעמיק של הגורמים המשפיעים באמת על שוקי המניות בארה"ב. זהו, בסה"כ, מבט טכני מעניין על הדיסונאנס הקיים בין שתי זירות של אותו שוק.

תחילה, נאמר שיש הגיון רב בלבחון שוב ושוב את השוק הזה דווקא. מי שעוסק בתחום שנים, כמוני, יודע היטב שהשוק הזה מוביל פסיכולוגית את הזירה המנייתית הגלובלית. הוא אינו רק מהווה מגדלור של כיווניות, אלא גם את הזירה הנזילה ביותר להשקעות מסוג זה, ובו ניתן למצוא לא רק מניות אמריקאיות, אלא גם זרות למכביר. אגב, אנו, כישראלים, עלינו להיות גאים בעובדה שכמות המניות המונפקות "שלנו" נמצאות במקום גבוה מאוד בסולם של המדינות המיוצגות.

נקודה נוספת לציון היא הגיוון העצום שבשוק הזה. בו ניתן למצוא חברות מקומיות קטנות, וכאלה בינלאומיות, שמחזורן דומה לתקציבי מדינות. ניתן למצוא שם כל סקטור תעשייתי, וכל סוג של מתן שירותים. ובמיוחד ניתן למצוא את הכמות הגדולה ביותר של נגזרים הנסחרים כנגד נכסי בסיס.

אחרי הקדמה ארוכה זו, נסתכל על עניין מעניין, וזאת על ידי שני הגרפים הבאים:

מדד ראסל 2000 ומדד S&P500: מבט על שוק המניות האמריקאי, 27.10.2015

למעלה נמצא את מדד ראסל2000, המייצג את הזירה המנייתית הקטנה יותר, ולכן ה"מקומית" יותר. יש האומרים שזו הזירה המייצגת יותר טוב את הכלכלה האמיתית המקומית מבין כל המדדים.

ובחלק התחתון של התמונה נמצא את מדד המניות המייצג, והעיקרי, מדד המניות S&P500. בו מיוצגות רוב החברות הגדולות, והרבה נכסים שאינם קשורים ישירות לכלכלה האמיתית.

מה הממצא הבולט?

החולשה הברורה של המניות הקטנות מול אלו הגדולות. בסנופי, המהלך האחרון עבר את רמת השבירה הראשונה, ומגיע מהר לשנייה, כאשר שיא כל הזמנים ממש לא רחוק. בראסל, עוד רחוקה הדרך כאשר המחיר תקוע בתחום דשדוש צר, ומעצבן, למחזיקיו.

לא ארחיב, אבל יש עוד הרבה מאוד נקודות טכניות המעידות על אותה חולשה ברורה. ומה כל זה אומר? שהמשקיעים רואים הגיון בלהעביר את כספם למניות הכבדות, והבטוחות יותר, ובכך להביע דעה: הכלכלה האמיתית של ארה"ב אינה כבר כה קוסמת, ואין תיאבון ללקיחת הסיכון בלהיכנס למניות יותר תנודתיות, ובעלות נזילות קטנה יותר.

אגב, הנה דוגמא קלאסית לאי קיום ה-Animal Spirit המהווה קנה מידה חשוב לאופטימיות ארוכת הטווח בשוק המנייתי בפרט, ובנכסים הפיננסיים בכלל.

נכתב ע"י משה שלום, ראש תחום המחקר בחברת FXCM

אוקטובר 27, 2015 |

אולי יעניין אותך גם