סקירת מט"ח שבועית (25.08.2015): מבט על הלירה הטורקית

לעיתים רחוקות יש הזדמנות נאותה לבחון נכס פיננסי אשר מגיע באמת לנקודת הכרעה חשובה. זהו המצב בלירה הטורקית, כפי שהגרף הבא מדגים היטב. אגב, זהו גרף שבועי של הלירה הטורקית מול היורו האירופי, ולא מול הדולר האמריקאי שנעקב יותר:

תחילה נאמר שמעבר לניתוח הטכני שיגיע בהמשך, יש צורך בכמה מילים על הרקע הפונדמנטלי המלווה תצוגה זו. הלירה הטורקית, כמייצגת את הסנטימנט של העולם מול הכלכלה הטורקית, חולה מאוד:

סקירת מטח שבועית: מבט על הלירה הטורקית - 25-08-2015

  • היא ראתה ימים טובים יותר כאשר חשבו שטורקיה תוכנס לאיחוד האירופי.
  • היא ראתה ימים טובים יותר כאשר כספי ההרחבה הכמותית העולמית זרמו למדינות המתפתחות.
  • היא ראתה ימים טובים יותר כאשר היא קיבלה אמון המערב בהיותה המדינה המוסלמית היחידה החברה בנאט"ו.
  • והיא ראתה ימים טובים יותר כאשר חשבו שהיא נשלטת על ידי ממשל מוסלמי מתון.

אגב, בזמנו, נחשב אותו ממשל כתומך מערב מובהק, כאשר מיקומה הגיאוגרפי של טורקיה נתן תקווה שהיא תהפוך לעמוד של יציבות, שעליו ניתן לבנות בחלק הזה של המזרח התיכון. מצרים בדרום, סעודיה-ירדן-ישראל באמצע, וטורקיה בצפון, כל אלו היוו מעין סהר אסטרטגי.

בנוסף לשיקולים הגיאופוליטיים, יש לטורקיה את משאביה הטבעיים, והפתיחות התיירותית המתאימים למשיכה של כספים מן הנזילות הגדולה שנבנתה. דוגמא בולטת היא חברת התעופה, Turkish Airlines, אשר הפכה למעצמה תעופתית חסרת פרופורציה לגודל המדינה שהיא מייצגת.

והנה, כל זה קצת הוקהה.

המכות הפוליטיות הגיעו, וגרמו לקריסת המטבע מול הדולר, ובמיוחד מול האירו. נחסמה דרכה לאירופה, הופיעה הקצנה לאומית ודתית, ולאחרונה הוכחה קרבה יתרה למה שנתפס כאויב המר של המערב: דע"'ש. בנוסף למעשים די קשים מול חידוש הטרור הכורדי. תוסיפו לכך את המשבר הקשה בסחורות, ותקבלו מתכון לחולשה כלכלית, ולירידת האמון בטורקיה, דהיינו ברצון להשקיע במדינה, ולכן לקנות לירה מקומית.

טכנית, נקודת ההכרעה היא המעבר מעל רמת ההתנגדות סביב 3.27. בפעם הקודמת, ראינו את הזוג מגיע לשם, כאשר ראינו את ארדואן מתרה בכל העולם. והנה, עכשיו, דווקא בתקופה שקטה קצת יותר, אנו רואים ממש קריסה מול הדולר האמריקאי, ופריצה מעל רמת השיא מול היורו.

לסוחרים שבינינו זו הייתה הזדמנות לעשות משהו, לאחרים זו עוד הוכחה שטורקיה יורדת אט אט מן התקווה להיות אחת המדינות הקובעות באמת ב"מזרח התיכון החדש".

נכתב ע"י משה שלום, ראש תחום המחקר בחברת FXCM

אוגוסט 25, 2015 |

אולי יעניין אותך גם