סקירת מט"ח שבועית (23.06.15): עולם חדש

מתחילים לצוץ יותר ויותר סימנים לכך שהעולם הפיננסי ה"חדש" יהיה עולם מנוע מזומנים. או לפחות מנוע ממזומנים ברמה הצרכנית, כפי שאנו מכירים אותו היום.

האלטרנטיבות לאותם מזומנים עדיין לא נקבען סופית אבל הן בוודאי יכללו שילוב של כרטיסי אשראי חכמים ש"יידעו" כמעט הכול על מחזיקו, מטבעות אלקטרוניים סטייל הביטקוין אבל עם אפשרות מעקב אחרי התנועות שלו, וביטול הדרגתי של הצורך במזומנים בעסקאות קטנות בגלל ביטול העמלות המעיקות על מספק השרות או המוצר במקרים האלו.

יתר על כן את "תחיליפי המזומנים" המסורתיים, כמו המתכות היקרות (זהב וכסף) או יהלומים במידה יותר קטנה של חשיבות, יכניסו לקטגוריה של איסור שימוש לצורך מסחר, ויכוונו את אחזקתם לכיוון של אספנות:

[תמונה זו אינה זמינה יותר, סליחה]

 

ולמה כל התהליך הזה מכוון? ממה שכבר ניתן להתרשם בתחום זה באירופה, באסיה, וגם באמריקה, כולו מיועד לתת שליטה נוספת לקובעי המדיניות בזמני משבר. מידע על קיום ההון, שליטה על תנועותיו, ובמיוחד אופן השימוש בו, יהפכו אז להיות קריטיים הרבה יותר.

ברמה המיידית, הרווח יימצא בטיפול בהעלמות מס, בפעילות פלילית, וכל מה שנעשה תחת הכותרת "הכלכלה השחורה", דהיינו בהתקשרויות המבוצעות מתחת לראדאר של המערכות הגובות. בנוסף וכשלב שני, ינוצל המידע להבנה של הזרימה האמיתית של הכסף בכלכלה האמיתית.

כל אלו יוכנסו תחת כנפי המחשבים של המדינות, יעזרו אט-אט למצוא מקורות חדשים להחזר חוב, ובכלל לניהול האיזון ה"נכון" בין החסכון לצריכה על ידי האזרחים. יש לזכור שהמזומן, בכל מופעיו, ולא רק בצורה של שטרות ומטבעות, הוא האלמנט היחיד שעדיין לא נמצא ברישום מדוייק בספרי החשבונאות של קובעי המדיניות.

תאמרו מייד: אבל זה חלק קטן מכל בסיס הכסף! כן, אבל רק החלק החוקי שלו. כל החלקים הפחות כשרים עדיין לא ידועים, והם יהיו המטרה העיקרית של ההכנסות הנוספות שיגיעו ממעשי ביטול המזומנים, כאשר ההערכות הן ששם ניתן למצוא מאגרים גדולים של כסף זמין.

זכרו מה נאמר לנו כאשר הוטל מס על כל החשבונות בבנקים הקפריסאים מעל ה-100.000 יורו: הרי מדובר בכסף של מאפיה רוסית, או של כל מי שרצה למצא במדינה הקטנה ההיא מקלט מס! כך, נולדת ההצדקה, וכך גם לא נמצא מי שיעורר מהומה סביב המס החדש.

מתי כל זה יקרום עור וגידים, ויהפוך באמת חלק מן החיים שלנו ביום יום? לדעתי הטכנולוגיות כבר קיימות, וההכנות ממש נעשות, אבל מעשה החוקים עצמם יוכנסו רק כאשר הם יהוו חלק מאווירה בה העמים "יסלחו" לקובעי המדיניות על הרבה מעשים, ולו על מנת להצילם מן הברוך החדש שבו הם יהיו.

בינתיים, נדרשת רק תשומת לב, סקרנות, ועקיבה אחר המהלכים הקטנים בנושא.

 

 

נכתב ע"י משה שלום, ראש תחום המחקר בחברת FXCM

 

יוני 23, 2015 |

אולי יעניין אותך גם