סקירת מט"ח שבועית (18.08.2015): מבט על הנפט

יש מעין יופי טכני קלאסי בהתנהלות המחיר של הנפט. לפחות זה מסוג ברנט, כפי שמוצג בגרף השבועי שלפניכם:

סקירת מטח שבועית, 18-08-2015: יופי טכני קלאסי בהתנהלות המחיר של הנפט

הבה נחקור את התנועה הזו, ומה היא יכולה לרמוז לנו לגבי העתיד:

  • תחילה, יש לנו את הירידה העצומה שהייתה מנת חלקו של המשאב האנרגטי הזה, וזאת בעיצומו של המשבר הפיננסי הגדול מאז שנות השלושים של המאה הקודמת.
  • אחרי תחתית משולשת סביב 33, דבר שהוא יפה וקלאסי בפני עצמו כתבנית היפוך מגמה, ראינו את הנפט מצליח להתגבר על כל הפסימיות שהייתה הגיונית שתדבק בו. אחרי הכול, היה מדובר בירידה חדה, ורציפה, של יותר מ-100 דולר (!).
  • אבל, וזה המעניין, כמעט מתחילת הדרך של התקומה מחדש, נבנתה תבנית יתד ענקית באמת. זו אשר תחמה את המחיר העולה במרחב צר והולך, כאשר 100 דולר לחבית הייתה רמת המחיר שכולם ראו, שוב ושוב, כזו המייצגת הכי טוב את אמצע הדרך בין הנמוך והגבוה של תנועת המחיר העולה סדרתית.
  • לא יאומן, אבל המהלך המתכנס הזה לקח כמעט 6 שנים עד שהגיע יומו להישבר מטה. ראוי להזכיר שיותר מפעם אחת נשאלה השאלה על ההיגיון של מחיר נפט כה גבוה, כאשר הכלכלות המפותחות לא ממש מצליחות לצאת מן המועקה של 2008, וכאשר המדינות המתפתחות החלו אט אט, גם הן, להראות סימני חולשה הולכים וגדלים.
  • כנראה שהקש ששבר את גב הגמל הזה זה, של ה-100 דולר לחבית, היה דווקא פוליטי: רצונה של ארה"ב להזיק לרוסיה דרך מנגנוני ייצוא הנפט שלה, ורצונה של סעודיה להזיק לתעשיית פצלי השמן המאיימת לקחת לה את ההגמוניה בתחום האנרגטי הנוזלי.
  • בסופו של דבר, היתד נשברה, וראינו את המחיר לחבית שועט שוב לכיוון תחתית מוכרת: זו של 2008. היעד נראה ברור אבל בדרך הופיעה בעיה קטנה בדמות רמת התמיכה סביב 44 דולר לחבית.
  • בינתיים זו עומדת בפרץ, בפעם השלישית, מול הניסיונות להגיע לתחתית המקווה.

האם זהו סימן שהברנט רוצה להציג לנו הצגה של "שפל גבוה יותר"?

בינתיים, כמו ילדים טובים, הסוחרים הטכניים לוקחים לונגים בתמיכות, ועושים שורטים בהתנגדויות. וזה הצליח לא רע. פונדמנטלית, קשה לראות סיבה לחגיגה עולה לסחורות בכלל, ולנפט בפרט, במיוחד כאשר סין נאבקת בכוחות המיתון. ולכן, הגיוני שנראה שוב מחיר סביב ה-30 דולר, בסופו של כל מחזור חיים במחיר הזהב השחור. אבל, כמו שנאמר: אנו נעשה את מה שהשוק יאמר לנו לעשות, ולא נפעל על פי מה שאנו חושבים שהוא צריך לעשות.

בינתיים, לא מזיק להתפעל מן היופי של התנועה.

נכתב ע"י משה שלום, ראש תחום המחקר בחברת FXCM

אוגוסט 18, 2015 |

אולי יעניין אותך גם