סקירת מט"ח שבועית (17.03.2016): מבט על הכלכלה הבריטית אם תיפרד מהאיחוד האירופאי

הברקסיט (Brexit) מטריף את בריטניה בימים אלה עם השאלה, להישאר? או אולי עדיף להיפרד כידידים. האיחוד האירופאי הינו מיטה חמימה ונוחה, אך ניכר שגם מגבילה כשיש לך ידידים שפשוט לא אפקטיביים כמוך. לפני שנתחיל להיכנס לעובי הקורה, בואו ננסה להבין מזה האיחוד האירופאי, ומה זה גוש האירו? כן חברים, זה לא בדיוק אותו דבר.

גוש האירו (Eurozone) – הכינוי לקבוצה של 19 מדינות החולקת את אותו מטבע שזה האירו. מדובר באיחוד כלכלי וכן מוניטרי המנוהל על ידי הבנק המרכזי של הגוש בראשות הנגיד מאריו דראגי. החברות הנוכחיות בגוש הן: גרמניה, הולנד, בלגיה, אוסטריה, מלטה, פינלנד, לטביה, קפריסין, סלובניה, אסטוניה, צרפת, יוון, איטליה, ספרד,  אירלנד, איטליה, לוקסמבורג, סלובקיה, פורטוגל, וליטא.

קיימות מספר מדינות נוספות שאימצו את מטבע האירו ונחשבות מעין נספח לישות הכלכלית השלישית בגודלה בעולם.

האיחוד האירופאי (EU) – האיחוד האירופאי הינו קבוצה של 28 מדינות שמתוכם 19 חברות גוש האירו וכולן חולקות שוק ללא גבולות בין החברות באיחוד. המדינות הנוספות מועמדות להצטרף לגוש בעתיד כשמתוכן שלושה אינן מחויבות לכך: בריטניה, שוויץ ודנמרק.

האיחוד האירופאי חולק 4 חירויות בסיסיות חופש תנועה מלא של אנשים, סחורות, הון ושירותים. זאת, ללא מכסים והגבלות כל שהם.

הוויכוח בבריטניה בעיצומו וכולם מעורבים בו. בואו נבחן, על מה הדילמה?

להישאר כי זה חמים ונעים

  • צמיחה – האיחוד האירופאי חולק מסחר משותף בין 28 המדינות החברות וכן עוד 68 מדינות שלאירופה יש הסכמים עימם. עזיבת בריטניה תנתק אותה מעסקת שיתוף נוחה ששווה 10% מנפח הסחר בין בריטניה לשאר מדינות האיחוד. על פי המרכז לכלכלה ועסקים לבריטניה יש הרבה מה להפסיד עם עזיבה של האיחוד. מדובר על 670 מיליארד דולר החיוניים לדי עבור מדינה השרויה בדפלציה.
  • משרות ויתרונות הגודל – אבל הסיפור לא מסתכם רק בכסף ומדובר גם במקומות עבודה הקשורים לאיחוד שיגרעו וכן ההשפעה הפוליטית שממנה נהנית בריטניה כחברה בגוף השלישה בעוצמתי העולמית. לכך מתווספים שיקולים נוספים של חופש תנועה מלא ביבשת הישנה וכן שיתופי פעולה שונים שמהם נהנית בריטניה מול כיסוי משטרתי מלא המאפשר כושר תמרון גבוה בעניינים פליליים.

החסרונות – להיות עם ולהרגיש בלי

למה להיות מוגבל על ידי מדיניות וכלכלה אירופאית כשאפשר לקבל את זה בחינם? זאת אומרת להיפרד ואז להצטרף לכל ההסכמים הכלכליים והמדיניים והפעם בלי החברות.

  • פיקוח על מעבר בגבולות – הנושא הרגיש ביותר שמעסיק את תומכי העזיבה זה המהגרים. לכולם ברור כרגע שהשינויים האקלימיים בעולם הולכים להזרים עוד ועוד פליטים ומהגרים מארצות מוסלמיות לאירופה והבריטים היו שמחים להימנע מכך. התנתקות מהאיחוד האירופאי זאת אומרת התנתקות מעיקרון חופש התנועה האנושי המהווה בסיס חשוב בתפיסת העולם של האיחוד. הבריטים יעדיפו להקים מנגנון שבו יתאפשר לאזרחיהם ליהנות מחופש תנועה מלא ביבשת, ואת המהגרים להגביל על פי החלטתם.
  • דמי חברות – השותפות באיחוד האירופאי לא מגיעה בחינם. למעשה עלות דמי החברות עומדת על 24 מיליון פאונד ליום שאותם אפשר לחסוך.
  • עצמאות צבאית – האיחוד האירופאי מעוניין להחזיק צבא עצמי בכדי לחזק את כושר ההרתעה נגד מתחרים כמו רוסיה. פלישת רוסיה לאוקראינה אולי הייתה נמנעת אילו האיחוד היה מפגין קצת יותר שרירים עם צבא אחד גדול האוכף את מדיניות האיחוד. לאור המצב המביך מול רוסיה, האיחוד מנסה לקדם מצב שבו המדינות ידרשו לתרום משאבים להשגת המטרה והבריטים היו שמחים להתחמק מכך.

עם או בלי האיחוד, הבריטים נתונים בעיצומו של וויכוח נוקב שייסגר במשאל עם מחייב. האיחוד האירופאי מצדו ישמח לראות את בריטניה נשארת ונותנת כתף מול האתגרים החדשים והישנים שבהם מתמודד האיחוד: דפלציה, הגירת פליטים, טרור ואיומים מרוסיה.

מבט קצר על הפאונד

 

GBP

גרף GBP/USD יומי

 

הדובים שולטים בפאונד מזה זמן רב וזאת על רקע חוסר הוודאות שמייצר הדיון בעניין הפרידה מגוש האירו. לפני כשבוע וחצי התעוררה סטייה שורית המרמזת על סיום מגמה ובניית תחתית. הכל טוב ויפה, אך הצמד ממשיך לרדת בנחישות עם 3 נרות שמכסים תנועת עלייה הססנית הרבה יותר. הצמד עומד כרגע על תמיכה חדשה ולא משכנעת. אך הסוחרים המיומנים לא מסתפקים בכך ורוצים לראות את האקדח המעשן.

לכן, הנטייה שלנו הינה לבטל את הסימן השורי ולחפש את השורט. זאת בשל הנרות האדומים האגרסיביים שפרצו מהטופ האחרון וכן בשל העובדה הפשוטה שלא ראינו שום סימן אמיתי לשינוי מגמה. הכוונה ש שתבנית הירידות נשמרת עם תחתיות ושיאים יורדים. פריצת התמיכה יכולה להוות הזדמנות לכניסה באזור הפריצה לאחר בדיקה מחודשת של המחיר.

 

נכתב על ידי איטריידר – מסחר באופציות בינאריות.

מרץ 17, 2016 |

אולי יעניין אותך גם