סקירת מט"ח שבועית (16.06.15): תאוריה מעניינת

תאוריה מעניינת מתעופפת לה באוויר לאחרונה.

נושאה העיקרי: מעשה הריבית של הפדרל רזרב, דיבורי ראשיו, והמסרים היוצאים מהיושבת ראש שלו. התיאוריה הולכת כך: ואולי לא נמצא בפד רצון להעלאת  הריבית כלל? ואולי כל המהלך התקשורתי, המדבר על העלאה אפשרית הינו בדיוק זה: תרגיל תשורתי.

על פי ההיגיון הזה, אנשי הפד אינם מעוניינים להעלות רשמית את העלות של הכסף למוסדות הבאים לחלונו לקבל את המנה התקופתית שלהם. הוא רוצה רק לגרום לריסון של חלק מתופעות הלוואי הנגרמות מן ה"כסף החינמי" המסתובב חופשי. זאת, מבלי לעשות משעה אמיתי, ולגרום על ידי כך לריסון ניצני הצמיחה שהם חושבים שהם רואים.

למעשה, הם מעוניינים לגרום לעליית התשואות בשוק האג"ח הנסחר, ובכך להעלות את הריבית האפקטיבית למימון האשראי של כל מי שאינו נסמך על שולחנו. אגב, הריבית האפקטיבית שכולם מסתכלים עליה היא התשואה על האג"ח המדינתי ל-10 שנים.

אם נסתכל על התנועה של אותו אג"ח קובע נראה שאכן הושגה המטרה מן הבחינה הזו. מתחתית סביב 1.6 אנו רואים עכשיו תשואה עם שיא סביב 2.5. הבה נניח שיש רגליים לאותה תיאוריה ונשאל עצמנו איך עושים את זה בדיוק?

תחילה מחלקים תפקידים של השוטר הטוב, והשוטר הרע, בין המושלים האיזוריים של משרדי הפד. שנית, אומרים שכל החלטה תהיה תלוייה נתונים כלכליים, וכך ניתן תמיד להיתלות על נתון זה או אחר כדי לעשות, או לא לעשות, משהו. שלישית, מעבירים מסרים במדיה, שתופעות הלוואי מתחילות להיות מן הסוג הכופה תגובה של הממונים על הריבית.

כך, הדולר עולה, חלק מן המחזיקים מוכרים אג"ח, התשואה עולה, ועדיין לא קרה דבר רשמי. אמנם כל זה יגרום להאטה קטנה בצמיחה ובייצור-ייצוא, אבל ניתן לראות בזה סוג של ברכה כי בגלל ההצהרות החוזרות והנשנות שהכול "תלוי-נתונים-כלכליים" ניתן לחזור מן הכוונה שהייתה להעלות את הריבית מבלי להיכנס למלכודת של ביצוע מעשה שצריך לחזור ממנו. סתם תיאוריה? בינתיים, ועד סמפטמבר, תאריך היעד הרשמי האחרון להעלאה הראשונה של הריבית על הדולר, המציאות מאשרת את מהלכה המתואר על ידי מעליה.

האם אי פעם נחזור למצב ה"נורמאלי" בו תהיה ריבית אפקטיבית על הכסף? על פי המצב של רוב הכלכלות המפותחות, ולאור הבחירות הקרבות בחלק גדול מאותן מדינות, קשה לראות מישהו ממקבלי ההחלטות שיהיה מוכן להיות באמת "המחזיר בתשובה" הפיננסי.

 

נכתב ע"י משה שלום, ראש תחום המחקר בחברת FXCM

 

יוני 16, 2015 |

אולי יעניין אותך גם