סקירת מט"ח שבועית (15.03.2016): מבט על מדד ת"א 25

מדד ת"א 25 מרכז את 25 החברות בעלות שווי השוק הגבוה ביותר בבורסה התל אביבית במונחי החזקות הציבור. בעבר היו קוראים למדד ת"א 25, מדד המעוף, או מכשירים עתידיים ופיננסיים. לכן מדד ת"א 25 הוא בעל ההשפעה המשמעותית ביותר בבורסה התל אביבית ומהווה נכס בסיס למגוון מכשירים פיננסיים, כמו אופציות ותעודות סל.

מדד עם נגיעה גלובלית

מדד המעו"ף מכיל מרכיב לא מבוטל של מניות דואליות וזה אומר שהן נסחרות בבורסות אחרות (בעיקר ניו יורק) וגם בתל אביב. לכן, מדד תל אביב מושפע משמעותית מבורסות נוספות בעולם, כמו הנסד"ק ומגיב אליהן תוך סגירת פערי ארביטראג' תכופים. לדוגמא: כאשר בניו יורק יש עליות ביום שישי, סביר להניח שביום ראשון נקבל עליות בתל אביב בגלל המניות הדואליות המוסיפות משקל (אם נתעלם מהסנטימנט כמובן..).

כמה מילים על השקל

המטבע שלנו נולד בייסורים רבים, אך עושה רושם שבעשרים השנים האחרונות, השקל צבר לא מעט מוניטין ואמינות בזכות מדיניות מוניטרית וכלכלית אחראית שנוקטות המדינה ובנק ישראל. למעשה השקל הישראלי בעל "יותר מידי" אמינות לאחר שהכלכלה המקומית שלנו פסחה על נזקי המיתון העולמי ב 2008 ונוטה להתחזק מעל הרצוי. החברות הישראליות הנסחרות בבורסה, למעשה מוערכות בשקלים. אבל מה קורה עם המניות הדואליות?

זה פשוט. החברות הדואליות, כמו טבע, נסחרות בתל אביב בשקלים ובניו יורק בדולר. זאת אומרת שאם השקל מתחזק ביחס לדולר, ערכה של טבע בבורסה הישראלית יעלה. במצב כזה סביר להניח שנראה ירידה בטבע הישראלית מול מקבילתה האמריקאית מפני שערכה האבסולוטי של החברה נשאר שווה.

נוצר מצב שהתחזקות השקל מובילה להיחלשות מדדי המניות של הבורסה הישראלית ובמיוחד נכון הדבר לגבי ת"א 25. אבל יש עוד סיבה ואפילו טובה יותר להשפעתו השלילית של השקל על הבורסה המקומית: תחרותיות.

שקל חזק זה לא טוב

בעולם המטבעות להיות גוליבר זה חיסרון גדול. ככל שהמטבע המקומי חזק יותר, כך נפגעת התחרותיות מול מדינות אחרות כיוון שהתשומות לייצוא עולות. ההסבר לכך הוא ששכר העבודה משולם בשקלים ואילו היצוא נעשה במט"ח ובדרך כלל זה דולר. לכן, אם משלמים שכר עבודה במטבע חזק ומוכרים במטבע חלש מאבדים רווחיות. מדינות עם מטבע חלש יותר יכולות להציע סחורות ושירותים במחירים אטרקטיביים יותר ולפגוע בתחרותיות מול מדינות עם מטבע חזק. לכן, היינו מצפים שככל שהשקל מתחזק מול מטבעות אחרים, הבורסה שלנו נחלשת, אך האם זה קורה? לא באמת.

ואיך משפיעה הבורסה על השקל?

כסף שעובר לבורסה, אינו עובר למקומות אחרים. בואו נלך בעקבות הכסף:

הקטנת הצריכה – הוצאת כספים מחזקת את האינפלציה השוחקת את השקל. "השקעת" כספים בבורסה מקטינה את כמות הכסף הפנוי לצריכה ולכן היינו מצפים להתחזקות השקל בעקבות כך.

הגדלת ההשקעות – במצב של שוק תקין, ההון הציבורי המושקע במניות מאפשר לחברות להשקיע. להשקעות פירות רבים ואולי החשוב בהם הוא תעסוקה. לכן, ככל שהבורסה משגשגת יותר, כך הביקוש לעובדים היה אמור לגדול ואתו ההכנסה.

הכל טוב ויפה. אך בעולם האמיתי, לא כך עומדים פני הדברים וההון לא תמיד קונה תעסוקה, אלא אולי בועת נדל"ן, השקעות בחו"ל ודברים נוספים שאינם תורמים לצמיחה דבר ואף מזיקים. גם הצריכה אינה פוחתת כשהריבית אפסית אלא המינוף גדל. ומה לגבי החברות?

חברות של צריכה מקומית המבצעות בחו"ל רכש של חומרי גלם, יפסידו משקל חלש היוצא מכיסו של הצרכן ויפסידו הון רב על חומרי גלם יקרים, הדוגמא המושלמת לכך היא אסם. חברות מוטות יצוא ובמיוחד הייטק, יעדיפו שקל חלש ודולר חזק כמו אלביט מערכות.

1

גרף יומי של מדד ת"א 25 ומתחתיו ביצועי השקל בכחול

לכן, נראה על פניו שהשקל מתחזק בדיוק מאותה סיבה שהבורסה מתחזקת:  השקעות חוץ המגיעות אלינו, כי באופן פרדוקסלי ישראל מהווה מקום בטוח להון. ההון הזה גם קונה נדל"ן ויוצר בועה מטורפת של דירות יוקרה ריקות. הריבית האפסית מעודדת גם הון מקומי להיכנס לבורסה, כך שיש לנו "מקרה של בועות.." כדברי ד"ר סוס.

הסיבה השנייה להתחזקות השקל טמונה בדולר. הדולר החלש החל להתחזק ב 2015 בשל התעצמות הכלכלה האמריקאית ומימוש מדיניות העלאת הריבית בידי הפד. הדבר השפיע על ביצועי הבורסות האמריקאיות לשלילה והדבר הקרין על ביצועי הבורסה הישראלית שהחלה לרדת , תוך התחזקות השקל ביחס לדולר.

מדד ת"א 25 מחפש כיוון וזה כנראה למעלה

עושה רושם שהנגידים לא מעוניינים בקריסת השווקים סטייל משבר הסאב-פריים, במשמרת שלהם. סבבים נוספים של מדיניות הקלה וריבית שלילית הם השפן החדש שיוצא בימים אלה מן הכובע המרוט של הכלכלה העולמית. הדלק הזה כנראה יספיק לסבב נוסף של גל עליות שימשך לא הרבה, כפי הנראה..

2

גרף שבועי ת"א 25

 

המעוף הגיע לרגע האמת. עליה מעל להתנגדות באזור 1466 תצית ראלי ואילו פריצת שווא תוריד את המדד שלנו לשפלים חדשים. יעד ראשון ללונג הינו 1589.

נכתב על ידי איטריידר – מסחר באופציות בינאריות

מרץ 15, 2016 |

אולי יעניין אותך גם