סקירת מט"ח שבועית (14.07.2015): עונה חדשה

עונת דוחות חדשה מתרחשת עלינו לטובה.

 

כידוע, זהו משחק מכור מראש, וידוע היטב לכל מי שעוסק בבורסות מספיק זמן. ברוב המקרים, האנליסטים הממונים על התחזיות של תוצאות החברות המשתקפות באותן הדוחות מתואמים היטב עם מנהלי החברות, ויודעים לתת את ההערכה על מנת שברוב המקרים לא יהיו הפתעות גדולות.

 

לא שיש כאן קונספירציה, חלילה, אלא שאותם אנשים הממונים על הסקטורים, ועל החברות הספציפיות, פשוט מכירים היטב את המצב, ומתודלקים בזמן אמת בשינויים שיכולים להביא לשינויים החדים בתוצאות המדווחות. וכך, הרף מוקטן, או מוגבה, על מנת שנשמע ב-CNBC את המילים האלמותיות: "התוצאות יצאו טובות מן הצפוי".

 

זה כבר כמה עונות כאלה שהאמרה הזו תופסת בעיקר עבור הרווחיות, ולא כל כך עבור המכירות. וכאן העוקץ. כמו שכל רואה חשבון מתלמד יוכל להסביר לכם, יש די והותר דרכים, חוקיות לחלוטין, להראות רווחיות גדלה מבלי שהעסק הרחיב את חוג לקוחותיו, מכר יותר סחורה, או נתן יותר שרות.

 

דוגמא מיידית ופשוטה ניתן למצוא בדמות צמצום כוח אדם, או הוצאות תפעוליות אחרות. זה מעלה את הרווחיות כאשר, בפועל, נמכר פחות. ניתן לעשות זאת גם בחלק המימוני של החברה, בקומבינציה של דברים, ואפילו בהנדסה פיננסית של מעבר חלק מן הפעילויות לאזורים גיאוגרפיים שונים.

 

לכן, הגרף הבא כל כך מעניין:

2015-07-14-eps

 

 

זהו גרף המראה את הקורלציה שבין הרווחיות המדווחת (הקו הכחול) והיחס מלאי-מכירות (בחום). ניתן לראות שעד לא מזמן, למעשה עד 2013, דהיינו כ-5 שנים אחרי המשבר הגדול של 2008, הקורלציה הייתה די ישרה, וראינו את שתי העקומות הולכות יד ביד. מאז תחילת 2013, לא עוד.

 

הרווחיות המדווחת אמנם מדשדשת, אבל העקומה המראה את הביצוע האמיתי של החברות, דהיינו הצד המעשי בכלכלה האמיתית, יורד כמו מעלית שאיבדה את הבלמים שלה. האם כל זה ישנה משהו גם באלמנט שאינו מוצג כאן, דהיינו בצד הפיננסי המנייתי? האם כל זה ישליך ויגרום לשינוי בפסיכולוגיה הנוכחית, האומרת ששוק המניות הוא המקום להיות בו כי הוא נותן תשואה גבוהה, ביחד עם סיכון יחסי קטן המגובה ב-Put של הבנקים המרכזיים?

 

נבואה ניתנה לשוטים, ואינני מעוניין להיות ביניהם. אומר רק שעונת הדוחות הזו תהיה עוד שלב בהבנה אם אכן זה יקרה, אבל חייבים להודות שהתהליכים הנמצאים מתחת לראדאר של הצמיחה המוצהרת ממש לא מלבבים.

 

 

משה שלום

יולי 14, 2015 |

אולי יעניין אותך גם