סקירת מט"ח שבועית (13.10.2015): מבט על הדולר האוסטרלי

המטבע האוסטרלי נשמע כמשהו מרוחק, ואיזוטרי למדיי. למרות זאת, עלינו תמיד לזכור שהוא מהווה סמן מוצהר לשני אלמנטי עניין גדולים בעולם הפיננסי שעוטף אותנו מכל עבר: סין, והסחורות.

אוסטרליה, כמדינה מפותחת, עדיין לא הגיעה למצבן של אמריקה, ואירופה, בכך ששווקיה גלובליים, ומגוונים. היא לא ידועה בהיי-טק, במיומנות ודיוק תעשייתי, ואף לא בגידולים חקלאים בעלי איכות מדהימה, ומוכרת, עולמית.

עיקר צמיחתה עדיין נשארת תלויה, במידה רבה, בהמשך היציאה של חלק ממדינות אסיה מן התרדמת הישנה שבה הן שהו עשרות שנים, וזאת לכיוון מודרניזציה מהירה. זה היה תהליך איטי מתמשך, אך ברור ומובן, עקב הקרבה הגאוגרפית של היבשת המבודדת, והמשאבים הטבעיים הבלתי נדלים שאוסטרליה יכולה לספק. מדובר בעיקר בסין, אבל גם בהודו, ובשכנותיהן, אשר מנסות לסגור את הפער על ידי תחרות בייצוא זול, ובבניית תשתיות חדשות.

וכך, ברור למה המטבע גם מהווה סימן לסחורות. מדובר בעיקר בסחורות לבניה, לתעשייה, ולאנרגיה, ולא הרבה מן המתכות היקרות. נפט, גם הוא אינו נמצא בסל ההיצע מן המקום ההוא.

לאחר הקדמה קצרה זו, הבה נסתכל על הגרף השבועי של הדולר האוסטרלי:

דולר אוסטרלי, גרף שבועי - 13-10-2015

שיאים ושפלים יורדים הם ההגדרה של מגמה יורדת, וזה מה שיש לפנינו.

למרות זאת, ניתן להבחין בתקופות של דשדוש אופקי בשנת 2012, ותחילת 2013, ומתחילת 2014 עד אמצעיתה של שנה זו. מאז, הנפילה הייתה גדולה, כמו שאנו מבינים שקרה בצמיחה הסינית, ובמחירי הסחורות בכלל.

ולמה אני מביא לפניכם גרף זה?

כי דווקא עכשיו ניתן למקם נקודת הזדמנות מעניינת אם וכאשר המגמה הזו תרצה לשנות כיוון. שימן לב שבאזור 0.75 המחיר יחצה שלושה דברים טכניים חשובים בו זמנית:

  • הממוצע הנע 200 יום בשחור,
  • אזור תמיכה שהפך להתנגדות בקווים הירוקים,
  • וקו מגמה יורדת תוחם בקווים הכחולים.

אירוע טכני כזה יכניס הרבה מאוד ספקולנטים למחשבה על סבירות לעשות קצת כסף בכיוון העולה כאשר אזור הסיכון, ומיקומה של פקודת קטיעת ההפסד מוגדרת, וברורה מאוד.

נכתב ע"י משה שלום, ראש תחום המחקר בחברת FXCM

אוקטובר 13, 2015 |

אולי יעניין אותך גם