סקירת מט"ח שבועית (12.08.2015): מבט על היורו-דולר

התקופה האחרונה, במטבע האירופי, הייתה תקופה של תסכול, ותהייה, עבור הרבה מאוד עוקבים נאמנים. כל המשבר היווני, כל ידיעות המקרו-כלכלכיות המגיעות והאומרות שהצפי לשינוי חיובי אמיתי בכלכלה של הגוש המטבעי, ובכלל באיחוד האירופי, כל זה לא הצליח לגרום למטבע האחיד לצאת מגדרו.

מהו הגדר הזה? ראו את הגרף היומי הבא:

גרף יומי - סקירת יורו-דולר

ממבט מהיר על הגרף ברור שאנו נמצאים במעין שטח הפקר בין תחתית כפולה, הנמצאת סביב 1.05, ופסגה כפולה הנמצאת סביב 1.15. עשרה סנט יורו, התוחמים את התנועה מאז שהיורו הפסיק לרדת באופן מגמתי, דהיינו מאז סוף פברואר השנה.

למעשה, המצב די החמיר לאחורנה. מן התחום הרחב שציינתי כאן המטבע הצטמצם עוד יותר, ותנועת מחירו מתכנסת בתוך המשולש המוצג בגרף. זוהי תצורה של חוסר החלטיות, וחוסר וודאות עבור אלו הקובעים. אלו שיכולים להזיז את המטבע, דהיינו עבור אלו שיש להם באמת הרבה כוח פיננסי.

יותר מכך:

מדובר בהססנות כיוונית הבאה כאשר אנו עוקבים בחרדה אחרי מעשי ההרחבה הכמותית המאוחרת שהנהיג מריו דרגי. יש האומרים שזו באמת הגיעה קצת מעט מדיי, ומאוחר מדיי. הרחבה מוצהרת של טריליון יורו אשר בינתיים לא מצליחה להוציא את המטבע להמשך מטה, לכיוון ה-Parity. כולם חשבו ששם יעדו הטבעי, לפני שהוא יגיע לערכים עוד יותר נמוכים.

מה כל זה אומר לנו כסוחרים-משקיעים? ומה כל זה אומר על המהות של היורו בימים אלו? לגבי החלק השני נאמר שהשתוות היורו לדולר האמריקאי כנראה נדחתה עד הודעה חדשה, כאשר הודעה זו תכנס לתוקף רק אם נראה תחילה את שבירתה של רמת התמיכה סביב 1.08, ובמיוחד אחרי שבירתה של התמיכה סביב 1.05. כאשר הצפי הוא לעלייה בריביות על הדולר האמריקאי, ביחד עם ירידות עונתיות בשוקי המניות, הדוחפות עוד יותר את הדולר כמקום מפלט, האירוע השלילי ביורו נראה מאוד סביר.

למרות זאת, חייבים לציין את מקרה הפרכת הסברה: חצייה מעלה של קו המגמה התוחם העליון של המשולש, ובמיוחד פריצה מעל 1.15. מה שבטוח הוא שהרבה מאוד פקודות קטיעת הפסד ממוקמות סביב הגבולות שהזכרתי, ויגרמו לתנועה חדה, ומעניינת, כאשר ההחלטה של הקובעים תלקח.

נכתב ע"י משה שלום, ראש תחום המחקר בחברת FXCM

אוגוסט 12, 2015 |

אולי יעניין אותך גם