סקירת מט"ח שבועית (08.09.2015): מבט על חוזה הנפט ברנט

הסיבה שאני מביא בפניכם, שוב, את נכס הנפט נעוצה בשני אלמנטים של שינוי חשובים: האחד טכני, והשני פונדמנטלי.

נתחיל דווקא בפונדמנטלי:

רמות המחיר סביב ה-40$ לחבית החלו לפגוע במי שרצה לפגוע בעצמו. למי הכוונה? מצד הפוגעים הייתה ארה"ב, וסעודיה. ומצד הנפגעים היו רוסיה, וארה"ב גם כן.

אני מכליל כמובן, אבל ניתן לסכם ששני הקונספירציות שהוכחו בינתיים כנעוצות בהגיון עובדתי אכן היו הגורמים ברקע של המימוש הגדול, זה שגרם לירידה מאזור ה-115$ לחבית לתחתיות האחרונות.

ושתי התיאוריות הן: הרצון של ארה"ב לגרום לרוסיה להבין שמעשיה באוקראינה אינם בדיוק באינטרסים שלה, והרצון של הסעודים, ושל אופ"ק בכלל, לגרום לכאב גדול לתעשיית הנפט והגז הנובעים מפצלי-שמן וטכנולוגית ה-Fracking.

בשני המקרים, ניתן לומר שהתוצאות הרצויות לא ממש הצליחו להגיע לשיא האפקטיביות שלהן. רוסיה ממשיכה לשלוט בקרים, ולהיות הגורם המשפיע ביותר במזרח אוקראינה, ותעשיית הנפט האמריקאית החדשה נפגעה אמנם לכדי פחות מ-900 אסדות פעילות, אבל לא נגרם נזק אנוש וקטלני כפי שציפו אויביה.

מה שכן קרה הוא שבשני המקרים, היוזמים מתחילים לראות תועלת פוחתת, ואף נזקים של ממש, בהמשך מעשיהן. תחילה, ראינו את אופ"ק, וסעודיה בפרט, מודיעה שיש הצורך בהקמת ועדה לקביעת מחיר "הגיוני יותר" עבור הזהב השחור.

ובמקרה האמריקאי, אין צורך לומר שהמחיר הנמוך החל לגרוע מנתוני הצמיחה, ואף מנתוני התעסוקה של האנשים המשתכרים היטב. שני תחומים אשר היו קריטיים למספרים היפים של התקומה הכלכלית של אחרי 2008. כמו כן, התחיל גם להופיע גידול בגרעון המסחרי עקב הצורך לייבא יותר נפט מבחוץ להחליף את זה שהפסיקו להפיק מקומית. כל זה החל לפקוח עיניים לא מעטות בוושינגטון.

ועכשיו הטכני.

לפניכם גרף שבועי של חוזה הברנט:

גרף שבועי של חוזה הברנט - 08-09-2015

בפעם האחרונה שסקרתי את הנכס, ציינתי שאני חושב שיש הגיון שהנפט ייפול קצת יותר לכיוון ה-40 דולר, וזה אכן קרה. שימו לב שרמה זו הייתה התחתית של 2004, ובמיוחד של 2008, אחרי ירידה דרמטית של ממש מאזור ה-145 דולר לחבית.

זה אומר שהרמה הזו מהווה תמיכה מאסיבית, וזה הוכח שוב בתגובה העצומה שראינו אחרי ההגעה האחרונה לשם. למעשה היה מדובר בקו ישר של ממש של 14$ עלייה רציפה לרמת ההתנגדות שמהווה עכשיו 54. תגובה זו מבהירה היטב את המצב, ומה שראוי שיקרה על פי רמות מחיר:

פריצה מעל 54 תפתח את הדלת למגמה עולה מינורית אשר 63 ו-70 הם היעדים המיידים שלה. כל מה שייעשה אח"כ תלוי במצב משבר החוב, אז. לעומת זאת, שבירה של 40 מטה תחזיר את הנפט לאזורי ה-23, 17, ואח"כ 9.5.

אני יודע שרמות מחיר כאלה נשמעות דמיוניות בכלל, ובמיוחד אם לוקחים בחשבון את מה שכתבתי לעיל על הרקע הפונדמנטלי, אבל זה מה שהגרף אומר. וכמו שאנו יודעים: לא תמיד השוק עושה מה שהגיוני!

נכתב ע"י משה שלום, ראש תחום המחקר בחברת FXCM

ספטמבר 8, 2015 |

אולי יעניין אותך גם