סקירת מט"ח שבועית (08.03.2016): מבט על עליית הריבית בארה"ב

ריבית הבנק המרכזי מהווה כלי מוניטרי מרכזי המאפשר הרחבה או צמצום הנזילות במשק באמצעות ייקור והוזלה של מחיר הכסף. תפקידו של הבנק המרכזי, הינו ליצור את האיזון הנכון של גורמים רבים וזאת בכדי לשמר את יציבותו וחיוניותו של המשק. האלמנטים המרכזיים שבנקים מרכזיים מביטים בהם באופן רציף הינם האינפלציה, צמיחה ואבטלה. לאחר מספר שנים שבהם ארה"ב התנהלה בסביבת ריבית אפסית, היו רוצים בפד להחזיר את המשק האמריקאי למצב של ריבית יותר נורמלית.

קצת היסטוריה

התפוצצות בועת הדוט קום במרץ 2000, וכשנה וחצי לאחר מכן מתקפת הטרור על ארה"ב בידי אל-קאעידה ערערו משהו עמוק בביטחון העצמי האמריקאי. בכדי להבריא את הכלכלה המזועזעת החל הבנק הפדרלי לתמרץ את הכלכלה באמצעות הורדות ריבית. בשנים הבאות הכלכלה האמריקאית צמחה וניכר היה שהכלכלה הגדולה בעולם עלתה על דרך המלך. משבר הסאב פריים בשנת 2008 הפתיע רבים בעוצמתו ועורר הורדות ריבית עד לאיפוסה לשפל היסטורי.

ריבית של הפדרל ריזרב

גרף הריבית של הפדרל ריזרב במהלך השבעים השנים האחרונות.

 

כתוצאה מהריבית הנמוכה במשק האמריקאי, החלו מדינות להינזק והמטבעות שלהן התחזקו ביחס לדולר. מכיוון שהדולר הינו מטבע בין לאומי, נוצרה בעיה עולמית של החלשות הכלכלות וחשיפה להתקפות ספקולנטים על המטבעות שלהם. כתגובה החלו מדינות לרכוש דולרים, אגרות חוב אמריקאיות ולהוריד את הריבית בארצותיהן. כך החלה "מלחמת המטבעות" המוכרת לנו היום. למעשה אפשר לומר שהחובות הרעילים של גופים אמריקאים שהגיעו לחדלות פירעון, נבלעו על ידי מהממשל ואלה הועברו לשאר העולם. כן.. מדובר בטריק מלוכלך שרק המעצמה הגדולה בעולם יכולה לעשות וזה כשר למהדרין.

מה רע בריבית אפסית?

כשהריבית במשק אפסית נוצרים עיוותים של כלכלה. קשה להתמודד עם עיוותים אלה והגרועים שבהם הינם – בועות. יש בועות מכל הסוגים, אצלנו מכירים את בועת הנדל"ן שמרוששת את הצעירים ומטביעה אותם בחובות. אך קיימות בועות נוספות, כמו בועות בשוק ההון, בועות אשראי וכו'. הבועות מתפוצצות באופן לא צפוי וגורמות לנזק רב. אך לפני מספר חודשים היינו עדים להתפוצצות בועת שוק ההון הסיני כשאלה עוד היו עסוקים בבועת האשראי החוץ בנקאי, בועת נדל"ן ובועת עודפי ייצור. התוצאה כרגע עומדת על בריחת הון עצומה החוצה מהכלכלה השנייה בעולם, ירידת דירוג האשראי ועתיד לא ברור.

בואו נעצור לרגע ונשאל את עצמנו, מה קורה כשלא מורידים את הריבית לאפס כשהכלכלה מקרטעת? יש לנו דוגמא מצוינת לכך בכלכלה השלישית בגודלה בעולם – יפן. לפני כ 20 שנה היפנים היו בשיא, הם קנו מכל הבא ליד והחלו לנגוס בתפוח הגדול בשחצנות. האמריקאים ושאר העולם החלו להזיע מפחד.  פתאום הכל נעצר אצל היפנים ולא שמענו מהם כעשר שנים. קוראים לזה "העשור האבוד". הם פשוט נתקעו עם דפלציה כרונית וזה כלל אינפלציה וצמיחה חלשות, עם שער ין חזק שפגע ביצוא. הכלכלות הגדולות וגם יפן מנסות להימנע מהניסיון הבעייתי הזה, אך לא בטוח שהדבר בכלל אפשרי.

הכלכלה האמריקאית מתאוששת

האמריקאים היו אמורים להתחיל השנה ניסוי חדש בשיקום הכלכלה הממונפת שלהם ולהעלות ריבית. הסיבוב הראשון עלה יפה ואז עלה גל עכור מכיוונה של סין והתרסקות מחירי הנפט. הטלטלה בשווקים הורידה קצת אוויר מהגלגלים של הפד בדרך לריבית נורמלית, אך עושה רושם שהם מאד בעניין ומחכים לרגיעה שכפי הנראה עומדת בפתח. בואו נצא מנקודת הנחה שהריבית אכן תעלה וננסה להבין מה זה אומר עבורנו.

ריבית נמוכה מחלישה את הכסף וגבוהה מחזקת אותו

כלכלה המתנהלת בריבית נמוכה, נקראת כלכלה מרחיבה. זאת אומרת שהיצע הכסף גדל ומדובר בכסף זול. לכן המטבע ייחלש באופן טבעי ביחס לשאר המטבעות. מכיוון שכולם כבר הורידו ריבית לאזור האפס ואף מתחת לכך, אז סביר להניח שהמטבע יתחזק ברגע שהריבית תעלה. במיוחד נכון הדבר בהקשר למטבע משפיע כל כך כמו דולר ארה"ב. חוזקו של הדולר נמדד ביחס לסל המטבעות המכונה דולר אינדקס, בואו נביט בו רגע:

דולר אינדקס חודשי

דולר אינדקס חודשי

 

הדולר אינדקס מאד שימושי. אם אתם סוחרים בפורקס או זירות מסחר אחרות, כדאי לכם לעקוב באופן קבוע אחרי המטבע המשפיע בעולם. ניתן לראות יציאה ממגמת ירידה, עם תחתית כפולה, אך עדיין חסרה לנו בחינה מחודשת של אזור התמיכה החדש. אם וכאשר תתקיים הבחינה המחודשת, אז סביר להניח שתתבצע נגיעה ב 88 ומיד זינוק קדימה. אינני רואה תירוץ טוב לירידה כזאת כרגע ואפשר שלא תהיה. זאת בשל המשך הורדות ריבית בכל הכלכלות הגדולות והחלשת המטבעות שלהן. הנפט לא יחזור לגדולתו כנראה, הסינים ימשיכו ליצר חוסר יציבות בתקופה הקרובה, היפנים ירדו לריבית שלילית והאירופאים שקועים בדפלציה והורדות ריבית לשלילית. הדבר היחידי שמעיד שאולי משהו בכל זאת לא כשורה זה מחיר הזהב שמסרב בינתיים לרדת וזאת למרות המנגינה האופטימית שבוקעת מכל כיוון. אך ככל הנראה הזהב ימצא את דרכו למטה מתישהו בקרוב.

מה בהמשך?

לסיכום ניתן לומר שהדולר חזק ובתמונה הגדולה יתחזק יותר. זאת לא בהכרח בשל העלאת הריבית בארה"ב אלה דווקא בשל החלשת הריבית בשאר מדינות המיוצגות בסל. אם הדבר יעלה יפה והכלכלה האמריקאית תמשיך להראות סימנים חיוביים, נראה המשך העלאות ריבית לפי התכנית של הפד. במצב שכזה, אפשר יהיה לומר שהמשבר ש"יוצא" על ידי האמריקאים, חזר הביתה לפירוק סופי, או לסיבוב נוסף, מתישהו בעתיד..

 

מרץ 8, 2016 |

אולי יעניין אותך גם