סקירת מט"ח שבועית (06.10.2015): מבט על שוק המניות האמריקאי

המכה של אוגוסט הייתה גדולה. אין בזה ספק ויעיד על כך הכי טוב הגרף השבועי של החוזים העתידיים על מדד המניות העיקרי בארה"ב מדד S&P500:

המכה של אוגוסט, S&P500

למעשה, אם מסתכלים היטב בגרף, רואים שהמשקיעים במדד העיקרי הזה חזרו פיננסית אחורה עד למאי 2014 (!). והכול נעשה בתקופה קצרה של כמה ימי קיץ לוהטים. האמת היא שלא כך הדבר.

המהירות, והעומק, של הנפילה הייתה תוצאה ישירה של מה שראינו מאז תחילת השנה, דהיינו עמידה במקום, ודשדוש ארוך בטווח מחירים צר יחסית. בזמן זה נבנה הספק. ספק שכרסם עוד ועוד בביטחון של כל אלו אשר שמו את מבטחם בקובעי המדיניות. אלו אשר הבטיחו גיבוי מלא בהשקעה בשוקי המניות.

לא שהם ציינו זאת במפורש, אלא שהם עשו הכול על מנת לגרום לעוד ועוד אנשים, וגופים, להבין שאין ברירה. תשואה כלשהי הייתה נמצאת רק שם, כאשר בחלק הסולידי של אספקלריית ההשקעות שממה ומדבר של החזר על ההון.

בביזנס שלנו, יש אמרה יפה האומרת:"כאשר יש ספק, אין ספק!".

משמעותה ברורה: לא כדאי להתלבט כאשר נמצאים בפוזיציה היכולה לשחוק את הקפיטל. כל ספק, ולו הקטן ביותר, מהווה סיבה מספיקה לרה-ארגון של השיקולים, בחוץ. הספק אינו מופיע יש מאין. הוא מופיע אחרי זמן של כרסום באותה שלווה שליוותה את המשקיעים זמן כה ארוך.

כאשר השוק חתך את 2013 מטה, הוא התפרק, וגרם לשטף הגדול ההוא. שימו לב כמה העולם הטכני מציג לנו תופעות יפות מעניינות: רמות התיקון, על פי סרגל פיבונצי, יושבות כולן על רמות תמיכה שהיו פעם התנגדות, ולכן רמות מחיר חשובות.

כך היה גם באוגוסט, וכך הגענו אז לראשון מבין כל התיקונים האפשריים. השאלה הגדולה שנשארה, ושאנו אמורים לקבל עליה את התשובה עד סוף השנה היא האם מקום זה יהווה בסיס לתיקון עונתי מעלה אופייני, או שנראה הגעה ליעדים נמוכים יותר לפני כן? לפחות את המפה יש לנו…

נכתב ע"י משה שלום, ראש תחום המחקר בחברת FXCM

אוקטובר 6, 2015 |

אולי יעניין אותך גם