סקירת מט"ח שבועית (04.08.2015):הטווח הארוך

לא מזמן נתקלתי בגרף מעניין במיוחד. הנהו לפניכם:

2015-08-04-Temp

גרף זה היה חלק ממאמר מבלוג מעניין לא פחות, הדן במה שקרה, ומה שצפוי לקרות, בחזית האינפלציה העולמית. אבל, מייד ראיתי בגרף פוטנציאלים הרבה יותר רחבים לבניית בסיס חדש של תובנות ארוכות טווח.

במיידי, קרץ לי כאן אישור לא זניח לתיאוריה של התחמממות כדור הארץ. וזאת בדמות הגידול שביחס בין התחממות המים באוקיינוסים, והאדמה בתוכם. הקו הירוק, הבנוי מנתונים, וממחקר הנערך בנאס"א האמריקאית, מראה את השינוי באותו יחס שבין שני חלקי הפלנטה שלנו.

ידוע הוא שאלמנטים פיזיים אלו בטבע מתחממים, ומתקררים, בקצב שונה, וזו אחת הסיבות שאנו חווים רוחות והכיוונים השונים בהן. לכן, שינוי ביחס המוצג מראה כאלף עדים על כך שחלק האדמה מתחמם יותר מאשר המים, ומוביל לכך שיש אכן שינוי אקלימי בקנה מידה של הפלנטה כולה.

מעבר לכך, אנו רואים מייד את הקישור שניתן לעשות בין עובדה זו, וחיינו המעשיים.

כאן נכנס לתמונה הקו החום יותר, המציג את תפוקה התירס ליחידת שטח (Acre). בגדול, ככול שיחס ההתחממות גדל, דהיינו שהאדמה מתחממת יותר מאשר האוקיינוסים, אנו מקבלים תפוקה חקלאית טובה יותר מאותה אדמה. כמובן שזהו תהליך סופי, שבו חימום יתר יהפוך את אותה אדמה למדבר, אבל כל עוד המצב הוא בגדר סבירות אגרונומית, החום הגובר הוא לטובה.

כאן נכנס גורם שאינו מוצג בגרף:
האם גידול תפוקת התירס, והרבה דברים אחרים שאינם מוצגים בגרף, הוא בהכרח לטובה?
נכון שכמות גדולה של תפוקה חקלאית, ליחידת שטח, לכאורה מיטיבה עבור הצרכנים: מחיר נמוך יותר, זמינות גדולה יותר. אך מה בעניין היצרנים? האם אלו יקבלו את התמורה הנאותה לעמלם? ואם נדרשת התאמה, איך הם יכולים לשנות גורם כמו תפוקה עודפת הנובעת משינוי אקלימי? כמו כן, האם המדינות יכולות לאזן את הצריכה על ידי שליחת חלק מן התפוקה לחלקים הרעבים בעולם, במקום לזרוק אותה? אגב, במיוחד עבור התירס: האם ירידת ערך הדלק המופק מממנו (אתאנול) לא יכול לגרום לנזק נוסף עבור תעשיות הנפט, או עבור תעשיות אנרגיות ממוחזרות?

מה שהגרף הזה אומר הוא שהטווח הארוך יכול לשנות בצורה הדרגתית, אך עמוקה ביותר, את כל מאזני הכוחות בתחומים רבים של חיינו, כאשר הפוליטיקאים עוסקים בטווח הקצר ביותר: זה המודד את מחזוריות היבחרותם לתפקיד.

אגב, אם נקבל את העובדה שהתחממות האדמה ביחס לימים היא הוכחה להתחממות כדור הארץ, ושעד נקודה מסויימת תהליך זה מיטיב עם האיזורים החקלאים המניבים, נוכל לשער שבטווח הנראה לעין מחיר הסחורות החקלאיות, ואיתו האינפלציה הגלובלית היחסית הנובעת ממנו, שניהם מובטחים להיות שליליים.

כאשר אנו חיים בעולם שבו הבנקאים המרכזיים "דורשים" 2% אינפלציה, כסמן של כלכלה בריאה, מה זה אומר לגבי המדיניות שהם ינקטו, ועד כמה הם ישחיתו כל חלקה טובה מונטארית על מנת להשיג את מטרתם האקדמית, וזאת כאשר השטח יתנגד דרך איתני הטבע?

 

 

נכתב ע"י משה שלום, ראש תחום המחקר בחברת FXCM

 

אוגוסט 4, 2015 |

אולי יעניין אותך גם