סקירת מט"ח שבועית (01.09.2015): מבט על הדולר-שקל

במסגרת משבר החוב המתקרב, אני רואה הגיון גדול בהתחזקותו הרבה של הדולר בכלל, ומול השקל בפרט. הסיבות הפונדמנטליות מרובות:

  • הדולר היה תמיד מטבע מפלט בעת בעיה הנתפסת כסיסטמית במערכת הפיננסית.
  • הכלכלה הישראלית נחלשת.
  • כמות המימון הדולרי שנלקחה בעולם לספקולציות, והשקעות אלטרנטיביות, היא עצומה. זאת, עקב התקופה הארוכה שבה הריבית עליו הייתה אפסית (Carry Trade).
  • בארה"ב, התפוצץ המימון באשראי עבור רכבים, לסטודנטים, ובכלל לצריכה.
  • ומעל הכול, הגידול בחוב המדינה האמריקאית (נושק עוד מעט ל-19 טריליון בשוטף).

ועכשיו תוסיפו את האלמנטים הטכניים שניתן לראותם בגרף היומי המצורף:

25.08.2015: מבט על הדולר-שקל

התחתית המוחלטת של המטבע האמריקאי, מול זה הישראלי, הייתה כאשר ראינו שער סביב 3.2, אבל אז סטנלי פישר הצליח בכוח רב לעצור את המגמה באבחה אחת. יותר קרוב לימינו, השפל האחרון, זה של 3.4, היה כבר גבוה יותר. זאת, אחרי תקופה ארוכה של ירידה מדשדשת, שדמתה לעינוי סיני עתיק, אך היה מלווה בסטייה חיובית ממושכת מול אינדיקאטור המומנטום (1 סגול).

משם פיצוץ עולה שהגיע ל-4.06 (2 סגול).

האם לא היה צפוי שנתקן מהלך כה אסרטיבי, וכה מהיר? כן. האם התיקון הקטן של תחילת 2015 היה מספיק? מסתבר שלא, והעובדה שהדולר חזר לסביבות 3.75, דהיינו בדיוק 50% תיקון מכל העלייה הגדולה (3 סגול), עובדה זו נותנת סיכוי טוב יותר שהתיקון האחרון אכן מיצה הפעם את תפקיד עיכול התנועה הגדולה.

את האשור לחידוש המגמה העולה קבלנו כאשר המחיר חצה מעלה את 3.82.

בכך הוא חצה קו מגמה יורד של חצי שנה שלמה בפעילות מחיר, כאשר הפריצה הזו נבדקה, ואושרה שוב. בסה"כ, לדולר האמריקאי יש את כל הנתונים להפתיע רבים, ולכבוש שיאים חדשים. מעל כל הנאמר לעיל, יש לזכור שהוא עדיין המטבע הנזיל ביותר בעולם, מטבע הרזרבות, ובמיוחד שאחריו אין ממש מטבע שיכול להכיל כמויות כסף דומות עבור מוסדות פיננסיים, ומדינות.

כמו כן, עקב התחלת הנרמול של הריבית בארה"ב, וכאמור, כמות ההתחייבויות הנקובות בו, דעתי היא שלפנינו תקופה קשה של הפנמת משבר קרובה. משבר שחייבים לקשר עם עלייה מהירה בהלך החוקי של ארצות הברית של אמריקה.

מטרות ויעדים?

נראה לי שהן ברורות למדי, אבל למי שרוצה לראותן בכתב אומר:

כלפי מעלה 4.06-10 כיעדים מיידיים, ואח"כ 4.27, 4.35 ו-4.75. כל זה כאשר אנו זוכרים תמיד ששיא כל הזמנים עומד על 5.0. רק שבירת 3.74 מטה, יכניס ספק בהמשך החיובי, למרות שהמהויות הפונדמנטליות לא ישתנו, אלא רק התזמון הכרונולוגי.

נכתב ע"י משה שלום, ראש תחום המחקר בחברת FXCM

ספטמבר 2, 2015 |

אולי יעניין אותך גם