מחירים בצניחה – הזדמנות או אסון?

רבים מאיתנו שמילאו לאחרונה דלק בוודאי הרגישו ירידה משמעותית במחיר ועליה משמעותית במיכל הדלק. כמו כן, לצד מחירי הדלק שנמצאים בירידה, ניתן לחוש ירידה קלה במחירי האוכל, ואפילו במחיר הזהב, היהלומים ומכאן גם התכשיטים.

לירידות של המחירים ישנם סיכונים אך הזדמנויות עסקיות רבות. אז כיצד אנו ניתחנו את המצב? קבלו את זווית הראיה ממבטו של מומחה בתחום הזהב והיהלומים (אריאל בר, מנכ"ל ובעלים של חברת "אריבר" יצרנית תכשיטי יהלומים).

יתרונות:

אחד הכוחות הכלכליים החזקים ביותר בשוק הם מחירי הסחורות, כאשר הם נמצאים בעליה היצרנים והתעשיינים מקבלים את הכוח וכשהם במגמת ירידה, אנו האזרחים מקבלים את הכוח אלינו ונהנים מהתוצאות. היתרונות של ירידת המחירים הם השינויים שחשובים לכלכלה, וספיגת ירידת המחירים המעוררת תחרות שתמיד טובה לשוק.

בכל הנוגע לדלק, אלכוהול ואוכל, אנו הצרכנים יכולים לנסוע יותר, לטייל יותר, לאכול יותר במסעדות, לנפוש, ומכאן להניע יותר את הכלכלה, את ענפי התיירות, המסעדנות ולייצר הכנסות רבות יותר לגופים שונים ולייצר יותר מקורות תעסוקה.

חסרונות:

בצד השני של המתרס, כאשר חלה ירידת מחירים, במשק העולמי מתחילות האטות בהיצע, בעיקר על ידי יצרניות ענק כמו בארצות המהוות חלק גדול ממקומות הייצור כמו בסין – מה שמתחיל לייצר אבטלה, סגירת מקומות עבודה ומפעלים. כך שמצד אחד אנו צרכני המערב נהנים מאיכות חיים טובה יותר, בעוד במזרח מתחילה להירשם ירידה באיכות החיים שגם ככה לא הייתה מזהירה.

ירידת מחירי הזהב – ההשפעות במדינות השונות

זהב הוא אחד האלמנטים המניעים את העולם וזאת כי הוא להבדיל משטרות כסף, בעל ערך גדול בכל מדינה בעולם.

בכל הנוגע לירידת מחירי הזהב, מחירי הזהב ירדו ב 100 דולרים ליום ונכון להיות המחיר לאונקית זהב עומד על 1,199 דולר. עקב כך ניתן להתרשם ממגמת מכירה רצינית של זהב ברחבי העולם.

עם ירידת מחירי הזהב, החלו חברות וחנויות מורידות גם הן את המחיר של תכשיטי הזהב והיהלומים (הרי שניתן לראות שמחירי היהלומים הגולמיים צנחו משמעותית בתקופה האחרונה), וקונים רבים, בין אם בעלי עסקים מכל העולם ואנשים פרטיים הגיעו אל החנויות ובתי העסק וביצעו קניות של תכשיטים רבים ואף של מטילי זהב.

הבהלה לזהב קרתה לא בכדי וזאת כי חברות תכשיטים רבות הורידו את מחירי הזהב של זהב 24 קראט בשיעור של 5 דולרים לגרם ביום אחד בלבד, בעיקר במדינות העולם השלישי.

בנוסף בעקבות התנועה הרבה של הקונים, החליטו חנויות רבות לבצע הורדות מחירים דומות ובמקביל להשאיר את החנויות והעסקים פתוחים עד השעות הקטנות של הלילה ובכך להגדיל את המכירות זמן רב ככל שניתן.

כיצד תשפיע הורדת המחירים על 'האזרח הקטן'?

מגמת הקנייה, בשל ירידת המחירים בתחום הזהב והיהלומים מחזקת את שוק התכשיטים שספג בשנים האחרונות מפלה – התכשיטינים כבר החלו להרגיש עלייה משמעותית בביקוש לטבעות אירוסין, צמידי טניס ותכשיטי זהב ויהלומים מסוגים שונים.

היכן נרשמו מסעות קניות הזהב הגדולות ביותר?

הארצות בהן נרשמה קנייה מאסיבית של זהב, והורדה משמעותית ביותר של המחיר היו סין, והודו שנחשבות לצרכניות הזהב הגדולות בעולם.

ומה קרה במדינות המערב?

עם 'הבהלה לזהב' במדינות העולם השלישי, דווקא בארצות הברית לא התרגשו מירידת המחירים, וזאת כי ארה"ב אחראית רק על 5 אחוז מהביקוש העולמי לזהב ולכן הספקיות לא מיהרו להוזיל מחירים.

הספקים הגדולים רצו להמתין ולראות לאן תוביל הירידה במחירים, ורק לאחר מכן להחליט האם להוזיל את המחירים או להישארם בסקאלה הקיימת.

לסיכום

ניתן לראות שצניחת המחירים אכן באה לטובתו של הצרכן הפשוט ברוב המיקרים, ולעומת זאת היא פוגעת בחברות גדולות ואף במדינות שמתבססות פעמים רבות על מחירי חומרי הגלם עם זאת ניתן להגיד שהמצב הוא יציב אך רגיש. מה שבאמת חשוב כרגע זה להתכונן לרגע בו המגמה תתהפך והמחירים ישובו לעלות.

אולי יעניין אותך גם