אג”ח להמרה

תחום המסחר בשוק ההון קוסם לרבים. האפשרות לעשות רווחים כספיים גבוהים בתקופות של שגשוג ועלייה בשוק המניות ושמועות על משקיעים שהשקיעו בצורה מוצלחת והתעשרו גורמת לרבים לשקול להשקיע במניות. לעומת זאת, שוק המניות ידוע כתנודתי, וכשם שהוא טומן בחובו סיכוי לרווחים גבוהים, גלום בו גם הסיכון להפסדים כספיים לא מבוטלים. החשש מסיכון גורם לרבים להימנע מהשקעה במניות ולהסתפק בהשקעה באפיקים סולידיים יותר, כמו מסחר באג”ח, אשר הסיכון בהם נמוך אך במקביל גם התשואה נמוכה. אג”ח להמרה הוא סוג של נייר ערך המאפשר למשקיע ליהנות משני העולמות: מחד, הוא משקיע באג”ח ואינו מסתכן בהפסדים בלתי צפויים, ומאידך, שמורה לו האופציה להמיר את האג”ח למניה כאשר זו עולה וההשקעה בה הופכת לכדאית.

מהו אג”ח להמרה?

אג”ח להמרה הוא אחד הסוגים של אג”ח קונצרני. אג”ח קונצרני הן אגרות חוב המונפקות על ידי חברות ציבוריות המעוניינות לגייס כסף מהציבור(אג”ח קונצרני נבדל מאג”ח רגיל בכך שאג”ח רגיל יכול להיות מונפק גם על ידי חברות פרטיות) .האג”ח זו בעצם הלוואה שמנפיק האג”ח לווה מהמשקיעים. בתמורה, הוא מבטיח להם להחזיר את ההלוואה בתוספת רבית ובכך הופך את העסקה למשתלמת עבורם.

אלא שכמובן, החברות שמנפיקות את האג”ח מעוניינות לצמצם את גובה הרבית שהן ישלמו למשקיעים. אחת הדרכים שלהן לצמצם את גובה הרבית היא באמצעות הנפקת אג”ח להמרה. אג”ח להמרה זו אג”ח אשר הרבית שהיא מניבה נמוכה יותר מאג”ח רגילה, אך במקביל היא נותנת למשקיע את האופציה להמיר אותה במניה, כאשר ערך המניה עולה. המשקיע, מצד אחד רכש אג”ח סולידי ואינו מסתכן בהפסדים גבוהים, אך מאידך שמורה לו האופציה להמיר את האג”ח למניה כאשר שעריה יזנקו והיא תהפוך לאטרקטיבית.

יחד עם זאת, במידה ומחיר המניה יעלה והמשקיע ירצה להמיר את האג”ח למניה, גובה הפרמיה אותה יידרש לשלם עבור ההמרה יהיה גבוה יותר מגובה הפרמיה אותה היה נדרש לשלם לו היה רוכש את המניה באופן ישיר. פרמיה זו נקראת בשפה המקצועית: פרמיית המרה.

אג”ח להמרה – משתלמות הן למנפיק האג”ח והן למשקיעים

אג”ח המרה הוא סוג של נייר ערך המשתלם לשני הצדדים. המשקיע, מצידו מבצע השקעה סולידית עם סיכון נמוך, הוא שומר על ערך הקרן של כספו ואינו מסתכן בהפסדים מתוך הקרן כפי שהיה מסתכן לו היה משקיע במניות. במקביל ניתנת לו האפשרות להמיר את האג”ח למניה במידה ויהיו עליות בשערה של מניה זו, ולגרוף רווחים גבוהים.

מנפיק האג”ח מרוויח את קבלת ה”הלוואה” בריבית נמוכה.

מהם ההבדלים בין אג”ח להמרה לבין אג”ח קונצרניות רגילות?

כאמור, אג”ח להמרה הוא אחד הסוגים של אג”ח קונצרני, אולם ישנם כמה הבדלים מרכזיים ביניהן:
בעוד שאג”ח קונצרניות רגילות מונפקות עם בטחונות, הרי שאג”ח להמרה אינן מונפקות עם בטחונות, משום שהזכות להמרה למניה משמשת כבטחון.
אג”ח להמרה מונפקות בסדרות קטנות ומצומצמות משום שבעלי המניות חוששים מדילול חלק ההחזקה שלהם בחברה.
במצבים מסוימים ההתייחסות אל אג”ח להמרה היא כאל מניות.
לעומת אג”ח רגילות הנחשבות להשקעה סולידית עם תנודתיות נמוכה, הרי שהתנודתיות באג”ח להמרה גבוהה יותר.
לעומת אג”ח אחרות, בדרך כלל אג”ח להמרה אינן מדורגות.

מתי משתלם מסחר באג”ח להמרה?

משקיעים המנוסים בתחום המסחר במניות כמו מסחר בת”א 25, מודעים לתנודתיות הרבה במסחר במניות אלה. כמו כן המשקיעים באג”ח מודעים לכך שישנן תקופות בהן הרבית על האג”ח נמוכה (עד אפסית). מסחר באג”ח להמרה הוא דרך טובה להגן על כספו של המשקיע מפני ההפסדים הכרוכים בירידה בערכן של מניות ומצד שני לפתוח פתח לרווח בקרב משקיעי האג”ח גם בתקופות של רבית זוחלת או מינימאלית.

מאי 11, 2011 |

אולי יעניין אותך גם