כרוניקה של מניה: הבורסה לניירות ערך בלונדון

 

London Stock Exchange, או בקיצור LSE, הוקמה בשנת 1801 בסיטי של לונדון, אנגליה, וכיום ממוקמת בכיכר פטרנוסטר אשר בפול סיטי שבלונדון. היא נחשבת לבורסה הגדולה ביותר באירופה ורביעית בגודלה בעולם.

ההיסטוריה של LSE – מאז ועד היום

1698 ראשיתה של הבורסה החלה ב-'בית הקפה של ג'ונתן' בו ישב ברוקר בשם ג'ון קסטלינג ועסק ברישום ופרסום מחירי סחורות ושערי חליפין. לאחר מכן הרשימות הועברו לבית הקפה של גראווי שם נערכו גם מכירות פומביות. עדויות ראשונות למסחר מאורגן בניירות ערך נתגלו כאשר התפתח המסחר וכאשר חברות נוספות הצטרפו בניסיון לגייס כספים רבים.

1773 נפתחו מועדון החברים ובורסה פורמאלית אשר כניסה לחדרי המסחר שלה נעשתה על ידי גבייה של דמי חברות בלבד. לאור מקרי הונאה בתקופה זו, הוחלט להקים חדר מסחר חדש ולגבות דמי חברות שנתיים במקום דמי כניסה. ובכך, בשנת 1801, הוקם חדר המסחר המפוקח הראשון בלונדון.

1812 הוחלט לקבל מספר תקנות וכללים אשר בהמשך הפכו לבסיס ספר החוקים של הבורסה. הוסדרו בו נושאים כדוגמת פירעון ופשיטות רגל. בשנים אלו, יחד עם התפתחות עצומה של מסחר וכתיבת ספר החוקים, הבורסה הפכה לחלק מרכזי בחיי המסחר בלונדון עד כדי כך שהממשלה בעצמה, בכדי להשיג הון שישמש אותה בעת המלחמה כנגד נפוליאון, סחרה בשווקי הבורסה.

1972 לאחר שנים מוצלחות של מסחר בשנות ה-50 של המאה ה-20, הוחלט למצוא מקום הולם וחדש לבנייני הבורסה. בשנה זו, מלכת אנגליה, אליזבת השנייה, חנכה את משכנה החדש של הבורסה כאשר קומת המסחר שלה השתרעה על פני 23000 מ"ר.

1973 בשנה זו התרחשו שני אירועים חשובים, האחד, הבורסה התאחדה באופן רשמי עם 11 בורסות אזוריות איריות ובריטיות, והשני, הותר לצרף נשים וזרים כחברים בחדרי המסחר. בשל ההתרחבות העצומה של הבורסה, הוחלט למנות את רוברט פל למנכ"ל הראשון של הבורסה.

1984 הושק מדד ה- FTSE 100, העוקב אחר 100 חברות מובילות ורשומות למסחר בבורסה בלונדון.

1995 בכדי לאפשר לחברות קטנות וצומחות להשיג את הונם ולהתרחב מעבר לשווקים המקומיים, הוקמה בחסות ה-LSE, שירות ה-AIM (Alternative Investment Market). ה-AIM, נחשבת לבורסת המשנה בלונדון אשר חוקי הכניסה אליהם קלים יותר מאשר בבורסה הראשית, כלומר, תהליך ההנפקה של חברה בה, קצר פשוט וזול יותר.

2000 הפכה הבורסה, בהצבעת בעלי המניות, לחברה ציבורית בעירבון מוגבל.

2007 בעקבות התאחדות של הבורסה באיטליה עם הבורסה לניירות ערך בלונדון, נוצרה קבוצת הבורסה לניירות ערך בלונדון, ה-LSEG.

אז איפה ישראל בכל הסיפור?

סוף שנת 2004 ותחילת שנת 2005, זכורות כשתי תקופות בהן התרחשו גלי הנפקה נרחבים ומניבים של חברות ישראליות בבורסות הלונדוניות. חברות ישראליות נחשבות מי שבעליהן הם ישראליים גם אם החברה עצמה לא נמצאת פיזית בישראל. כיום, 33 חברות ישראליות, בעיקר בתחום המלונאות, תקשורת, הייטק ובידור נסחרות הן ב-LSE והן ב- AIM.
ביולי 2013, הונפקה בבורסה הלונדונית, חברת פלוס 500 הישראלית השווה כיום כ-600 מיליון ליש"ט. מהלך זה עורר התעניינות נוספת מצד חברות ישראליות ומצד השווקים בלונדון. מתחילת שנת 2014 הונפקו בבורסות בלונדון, 8 חברות ישראליות אשר גייסו סכום כולל של כ-535 מיליון ליש"ט. על פי הנספח המסחרי בשגרירות בריטניה בישראל, חברות ישראליות הנמצאות בשלבי התפתחות ובעלות פוטנציאל צמיחה, מבוקשות מאוד על ידי המשקיעים בבריטניה. הצפי שבשנת 2015 יונפקו 10 חברות ישראליות נוספות בשוק הלונדוני, אך, על אף מה שנראה כהצלחה גדולה, חלק גדול מן החברות הישראליות שהונפקו בבורסות בלונדון סובלות מירידה בערכן ומסחירות נמוכה וזאת ככל הנראה בשל קשר לקוי עם השוק הלונדוני.
חשוב לדעת שבכדי להמשיך ולהצליח בבורסות הלונדוניות, על הנהלות החברה להגיע בתדירות גבוהה ללונדון ולהיפגש עם המשקיעים ובכך לעורר את תשומת ליבם בחברה בכל פעם מחדש ולא רק בעת ההנפקה.

 

אוגוסט 19, 2015 |

אולי יעניין אותך גם