טיפים ליציאה מהמינוס

רוב משקי הבית בישראל נמצאים באוברדרפט לפחות חלק מהחודש. במקרים הקשים יותר, נמצא החשבון במינוס באופן תמידי. המינוס עולה לכם ביוקר, ואינו בריא לכיס. באילו צעדים יש לנקוט על מנת להיפטר מהמינוס אחת ולתמיד?

עיניים פקוחות

ראשית, עליכם להכיר במצב, להתבונן במציאות הפיננסית שלכם כפי שהיא, הדחקה לא תעזור לכם מחד, ופאניקה לא תקדם אתכם מאידך. בדקו את חשבונותיכם, ואתרו את החריגות, ואת סכומי החריגה. אל תברחו מהמציאות, והתבוננו ישירות על חשבון ההוצאות שלכם, זהו את סכום החריגה החודשי, ואת חומרת הבעיה.

מעורבות משפחתית

יציאה מהמינוס היא תהליך ארוך הכרוך בויתורים מצד כל בני המשפחה. על כל בני הבית, כולל הילדים, להיות מעורבים, ולהירתם לתהליך. בני המשפחה כולה ידרשו לעזור ולתמוך זה בזה, על מנת שהתהליך יצליח. זו הזדמנות לקירוב וליכוד משפחתי, לחינוך לאחריות, שיתוף פעולה, ולכידות.

dv738015

תוכנית מפורטת

 ערכו רשימת הכנסות, רשימת הוצאות קבועות, ורשימת הוצאות משתנות. אל תפחדו לעבוד עם טבלאות, זה מאוד עוזר לראות את התמונה באופן חד וברור. לאור הטבלאות חשבו את הסכום בו יש לקצץ בהוצאות, ובדקו היכן תוכלו לקצץ. בנוסף, קימות כמה אפשרויות להפחתת ההוצאות הקבועות.

  • משכנתא – בדקו עם יועץ משכנתאות אפשרות של מחזור המשכנתא להוזלת עלויות ההחזר החודשי.
  • ביטוח – ערכו סקר שוק לגבי ביטוחים שונים, ביטוח משכנתא, ביטוח רכב, ביטוח חיים, כמו כן וודאו שאינכם מחזיקים בביטוחים כפולים.
  • מזון וסופר – ערכו רשימת קניות שבועית מפורטת, וקנו אך ורק מה שברשימה, אל תתפתו לקנות משהו רק מכיוון שהוא במבצע.
  • קנייה במזומן – הוציאו כסף מזומן בתחילת השבוע, וקנו אך ורק במזומן, אל תשתמשו בכרטיס האשראי, כך תהיה לכם ביקורת ושליטה על הוצאותיכם.
  • תקשורת ואינטרנט – בדקו אפשרות להוזלת עלויות כבלים, אינטרנט, טלפון וטלפון סלולארי, האם יש מבצעים וחבילות זולים מאלו שעליהם אתם מנויים.
  • הלוואה לכיסוי המינוס – כשתבדקו את סך ההוצאות החודשיות שלכם, תראו שאתם משלמים הרבה כסף לבנק על המינוס. הריבית על חריגה היא גבוהה מאוד, ותוכלו לקבל הלוואה בריבית נמוכה הרבה יותר. אם יש לכם כבר הלוואה שאתם משלמים עליה החזר חודשי, שקלו את האפשרות למחזר את ההלוואה הקיימת, ולקחת הלוואה שתכלול גם את כיסוי המינוס, כך שיהיה לכם החזר חודשי אחד קבוע.

לא בשמיים

 יציאה מהמינוס אינה משימה בלתי אפשרית. גם אם ההבראה הפיננסית נראית בתחילה כבלתי ניתנת להשגה, הליכה שקולה צעד אחרי צעד, פקיחת עיניים, היצמדות לתכנון, שיתוף פעולה של כל בני המשפחה, התמדה ואמונה ביכולת להביא לשינוי, יהפכו את המשימה לאפשרית. כל בית אב, וכל משפחה זכאים לחיות ברווחה, הרשו לעצמכם להביא את הרווחה לחייכם, והתחילו בתהליך היציאה מהמינוס עוד היום.

 

ספטמבר 25, 2016 |

אולי יעניין אותך גם