אופציות בינאריות

בשוק ההון, ההשקעה באופציות בינאריות היא אולי ההשקעה הנפוצה ביותר. מדובר באופציות מהסוג שקורץ במיוחד למשקיעים, מכיוון שהן מבטיחות מינוף גבוה ולכן באם יתממשו – גם תשואה גבוהה במיוחד. אופציות בינאריות מורכבות משתי אפשרויות פשוטות – רווח או הפסד. אין אמצע ואין התניות שונות אשר יכולות לשנות לפתע את התהליך או את תוצאתה של האופציה בעת פקיעתה. אופציות בינאריות נסחרות בשתי דרכים עיקריות, כאשר הראשונה מאפשרת את מימוש האופציה בכל רגע בתקופת החיים שלה והיא הדרך הנפוצה ביותר, בעוד האפשרות השניה היא מימוש האופציה אך ורק ברגע שבו פג תוקפה. השקעות באופציות בינאריות משמשות למגוון צרכים עבור אנשים שונים, בין אם לצרכים פרטיים או עסקיים.

דרכי המסחר באופציות בינאריות

האופציות הבינאריות, בעקבות התפתחות האינטרנט, מצאו את דרכן אל לבם וכיסם של הרבה מאוד אנשים. בעבר המסחר באופציות בשוק ההון התבצע דרך טלפונים או על ידי בזבוז זמן יקר בשהייה בבנק, מבלי אפשרות אמיתית לעקוב מקרוב ובזמן אמת אחרי המדדים המשתנים ותנועות האופציות הנסחרות. בעת פריחת האינטרנט וכניסתו לכל בית, יחד עם הגברת מהירות הגלישה באופן עקבי ומתמיד, התפתח זן חדש של “סוחרי בית” חובבניים אשר סוחרים באופציות שונות בשוקי ההון במטרה להרוויח כסף נוסף, בתור השלמת הכנסה או סתם תחביב מכניס. אנשים אלה לעתים חדי מחשבה והבנה ואף ללא שום ניסיון מוחשי בתחום, יכולים להרוויח סכומים ימים ואף להתמחות בתחומים אלו עד רמות של התמקצעות ואף הפיכת העניין למקצוע אמיתי ורציני.

לשם מה סוחרים באופציות בינאריות?

אנשים רבים סוחרים בשוק ההון אך ורק לצורך הנאה או תחביב, במטרה לנסות למצוא מקור הכנסה נוסף וקל יחסית (עבור מי שלומד את הנושא ומצליח להתמצא בו בצורה טובה, בעיקר). אותם אנשים הם כנראה בעלי חסכון כלשהו ומעוניינים להשקיע אותו בהשקעות אפשריות שיוכלו להגדיל את אותו חסכון לצרכים שונים. אך מלבדם ישנם אנשים אשר משתמשים באופציות בינאריות מסוגים שונים למטרות גידור סיכונים. אותם אנשים קונים אופציות בהתאם למשל לעסקה כלשהי שביצעו. במידה וערך המדד שעל פיו בוצעה העסקה יורד או עולה, כך האופציות שומרות עליהם מהפסדים, ומדובר במצב של WIN WIN, שבו ההפסד היחיד יהיה עלות הפרמיה על האופציה הנרכשת במידה ואין צורך לממש את האופציות המשמשות לגידור.

מה הן אופציות בכלל?

אופציה היא למעשה אפשרות, כשמה כן היא, לרכוש או למכור נכס כלשהו במחיר מוסכם מראש ועד לתוקף הנקבע גם הוא מראש. אדם אשר מעוניין לרכוש אופציות בינאריות על מדד מסויים, צריך להבין או לחזות בצורה נכונה לאיזה כיוון הולך ערך השוק ובהתאם לכך לקנות אופציה מתאימה. אופציות מכר הן בעצם הסכמה למכור נכס כלשהו במחיר מסויים הקבוע מראש והן נועדו למצבים בהם צפויה ירידה בערך הנכס. בעוד הירידה מתבצעת, שווי הנכס נשאר קבוע בהתאם להסכם על האופציה והרווח ממכירתו גדל, מכיוון שהוא נמכר בסכום גבוה יותר מכפי שהוא שווה. אופציית רכש היא אפשרות לקנות נכס כלשהו במחיר מסויים אשר נקבע מראש והיא מיועדת למצבים בהם צפויה עליה בערך הנכס. כאשר העליה מתרחשת, מחזיק האופציה רשאי לרכוש את הנכס במחיר הקבוע מראש שיהיה נמוך יותר מכפי שהערך שווה ועל ידי כך מדובר ברווח כספי נטו.

עלויות האופציות

לא כל אופציה אנו מחוייבים לממש ובעת פקיעת האופציה ללא מימושה אנו מפסידים אך ורק את עלות הפרמייה עבור האופציה. פרמייה הוא המחיר הקבוע לאופציה מסויימת. למעשה על ידי תשלום פרמיה אנו קונים את הזכות לרכוש או למכור את הנכס בסכום קבוע מראש. ביכולתנו לממש אותה או שלא. לעומת זאת, כאשר אנו רוכשים אופציית מכר, מוכר האופציה מתחייב לרכוש מאיתנו את הנכס בסכום הקבוע מראש במידה ונחליט לממש אותה. מחירי אופציות משתנים בהתאם למדדים ולתנאים הקבועים בהן והם יכולים לנוע בטווחים גדולים ונרחבים. באותה מידה גם אחוזי המינוף והתשואה של האופציות יכולים להשתנות ולהיות רבים ומגוונים בהתאם למשתנים רבים.

לסיכום

המסחר באופציות בשוק ההון הוא ללא ספק מעניין ומרתק ומציע הרפתקה שלא רבים זוכים לחוות. ההימור מרגש וטומן בחובו סיכונים רבים, אך גם מבטיח רווח גבוה במיוחד במידה ואנו רוכשים את האופציות הנכונות.

מרץ 4, 2014 |

אולי יעניין אותך גם