סיבוב של 180 מעלות לחברה במשבר ב-6 שלבים

הכתבה נכתבה באדיבות מוטי פסטרנק, מנכ"ל משותף, TECHTRENDS ייעוץ עסקי, ליווי ופיתוח לעסקים.

בימים אלה חווה המגזר העסקי תקופת שפל כלכלי המשפיעה ברמות שונות על חברות ועסקים שונים. בתקופה כזו, ייתכן שגם אתם חווים קשיים בניהול החברה, והסרת המכשולים הצצים ועולים בניסיון לשקם את הפעילות העסקית. קשיים אלה יכולים לבוא לידי ביטוי בלחץ המופעל עליכם מהבנק, באיחור בתשלומים הן שלכם והן עבורכם ובצורות רבות נוספות היוצרות אצלכם את התחושה שהגעתם למבוי סתום ואין שום דרך לשרוד ולהפוך את הקערה על פיה. אם כך אתם אכן מרגישים, כדאי שתחשבו שוב, וכדי לסייע לכם בכך, הנה אסטרטגיית סיבוב 180 מעלות ב 6 שלבים, לבלימת ההדרדרות, יצירת מהפך והובלת העסק למסלול של רווחיות והצלחה.

יחד עם זאת, לפני שאנו צוללים אל תוך אסטרטגיית ההבראה, עליכם להבין ולהפנים שמדובר במהלך קיצוני, שעשוי לדרוש מכם גם מהלכים קיצוניים. מהלכים אלה יכולים להיות מעודנים יחסית ולהסתכם בתכנון עסקי מחודש ויישומו בפועל, והם יכולים להגיע לכדי הגשה וקבלה של צו הקפאת הליכים כנגד החברה על מנת לאפשר לה לשקם את עצמה. אסטרטגיית סיבוב 180 מעלות היא אסטרטגיה המשלבת עקרונות מופשטים עם מהלכים פרקטיים, ובשל כך יודעת להתאים את עצמה לכל מהלך, קיצוני ככל שיהיה או מעודן ככל שיהיה, שיידרש לצורך הבראת העסק שלכם.

6 השלבים לשיקום והבראת החברה שלכם

 1. מיפוי המצב הנוכחי בחברה

  השלב הראשון בתהליך ההבראה הוא זיהוי אותם כשלים שהביאו למצב הנוכחי, ואת זה נעשה באמצעות מיפוי ובחינה מעמיקה של מצב החברה, במטרה להצביע על אותם תחומים שיצרו את כשלי ההתנהלות העסקית, ובמטרה ליצור את נקודת הפתיחה האידיאלית לשיקום והבראת החברה. שלב זה לא נועד למצוא אשמים, אלא לזהות את נקודות הכשל באופן אותנטי ואמיתי, מבלי ליפות את הדברים, על מנת להעלות את החברה על מסלול של צמיחה מחודשת.

 2. הצבת יעדי הבראה

  בשלב זה נוכל כבר להצביע על פוטנציאל ההבראה של החברה, להגדיר את קצב השינוי האפשרי, ולהציב יעדים קונקרטיים וברי השגה להבראה. בשלב זה ישנה חשיבות רבה לשמירה על ראייה עסקית מפוכחת, ולהציב יעדים סבירים וריאליים שהחברה אכן יכולה לעמוד בהם, ולייצר תהליך דינמי של התקדמות מיעד ליעד.

 3. תכנית עסקית להבראת החברה

  במטרה להשיג את היעדים שהוגדרו, יש צורך בגיבוש תכנית עסקית יישומית ומדוייקת שתתאר את מתווה הבראת החברה לפרטיו. תכנית זו תפרט את היעדים שהוגדרו בשלב 2, ואת האופן בו יושגו יעדים אלה בצורה פרקטית, ישימה ופרטנית. יישום התכנית העסקית דורש במקרים רבים שלב של גיוס הון תפעולי שיאפשר את ההוצאה לפועל של המהלכים שהוגדרו. לאורך כל תהליך היישום, חשוב שלצידכם יעמדו אנשי המקצוע הנכונים שישמרו את היד על הדופק ויוודאו ביצוע מדוייק של התכנית העסקית על אף ולאור זאת, שתהליך הביצוע עשוי לעורר פחדים וספקות, ולהציף הרגלים שגויים המוטמעים בארגון.

 4. שקט תעשייתי להבראת החברה

  הצלחת תהליך ההבראה תלוי מאוד ביכולת שלכם לנהל אותו בצורה שקטה, רציונלית ומחושבת. כדי להשיג מצב זה, חשוב לשתף בתהליך את כל אותם גורמי לחץ כמו בנקים, נושים, עובדים, שותפים וכדומה על מנת לרתום אותם למאמץ מתוך הבנה ברורה, שהמהלך מיועד לטובת כולם. במקרים קיצוניים, עשויים להידרש מהלכים קיצוניים, ולכן ייתכן גם מצב בו תידרשו להגיש בקשה להקפאת הליכים, שהרי במצב הנוכחי, הבנק כבר אינו כל כך פתוח לשמוע את מה שיש לכם לומר, ומבחינתו זה בדיוק הזמן הנכון להפעיל את כוח החוק אל מול החברה ובעלי המניות הערבים לה. בדיוק מהסיבה הזאת, אתם רוצים שלצידכם יעמדו אנשי פיננסים מקצועיים שיספקו לכם ייעוץ פיננסי ומשפטי מקצועי בניהול ההתקשרות עם הבנקים והנושאים, על מנת ליצור מרחב פעולה גמיש, שיעניק לכם את השקט הכל כך חשוב להבראת החברה.

 5. התהוות התוצאות החיוביות

  בשלב זה, ובהנחה שארבעת השלבים הקודמים בוצעו בצורה מקצועית ויסודית, ניתן כבר להבחין בהתהוותן של תוצאות חיוביות, ולבנות מחדש ובאופן הדרגתי את מודל הרווח של העסק, להוביל קפיצת מדרגה בהיקף המכירות, לצד צמצום הוצאות והתייעלות. בשלב זה תידרשו לבצע שורה של מהלכים לרבות ניכיון שקים דחויים של לקוחות, פיטורי עובדים, הגדלת מסגרות אשראי, פרישת חובות להלוואות ארוכות טווח, מימוש ומכירת נכסים, ולעיתים הלוואות מבני משפחה ומערוצי אשראי חוץ בנקאיים.

  בשלב זה יידרשו מכם אומץ, רצינות וחשיבה עסקית רציונלית ונטולת רגש עד כמה שאפשר, על מנת להיות מסוגלים לבצע צעדים קשים ודרמטיים, אך מתוך הבנה ברורה שרק צעדים אלה יוכלו להביא להבראת החברה, וגם אם הם פוגעים בחלק מן המעורבים, הם במקביל גם מסייעים לחברה ולמרבית המעורבים בפעילותה.

 6. סיוע בגיוס הון עצמי או חיצוני לחברה

  גיוס ההון הוא השלב האחרון בתהליך, וזאת על מנת לוודא שכאשר הכסף מתחיל לזרום לחברה, הוא ינותב בצורה אופטימלית לערוצים הנדרשים על פי תכנית ההבראה שנבנתה במסגרת חמשת השלבים הקודמים. בשלב זה יגוייס ההון הנדרש לביצוע תכנית ההבראה, בין באמצעות הון עצמי של בעלי המניות, בין באמצעות גיוס שותף המעוניין להזרים הון לחברה לצורך שיקומה, ובין באמצעות מקורות הון חיצוניים אחרים.

חשוב מאוד לזכור, שבימים של דאגה ולחץ, החשיבה אינה צלולה מספיק, העתיד אינו ורוד מספיק, והכל נראה שחור. בדיוק בימים אלה, עליכם לגייס את כל היצירתיות, האומץ והיוזמה ליישם תהליכי חשיבה חדשניים מחוץ לקופסה ולהוכיח לעצמכם שיש מוצא, ושהוא פונה כלפי מעלה. בימים אלה, אנו עומדים לרשותכם כדי להוכיח לכם שיש עוד תקווה, ושהבראת החברה שלכם היא לא שאלה של "האם אפשר" אלא "איך אפשר". בעבודה משותפת ונכונה, אפשר להציל את המצב ולפתוח בפניכם דרך חדשה של צמיחה, שתקפיץ את הפעילות העסקית שלכם גבוה יותר מבעבר, כי בכל איום ישנה הזדמנות, ובאמצעות הידע המקצועי ואנשי המקצוע העומדים לרשותנו, נוכל לא רק להוכיח לכם את זה, אלא גם ליישם זאת הלכה למעשה.

ינואר 27, 2015 |

אולי יעניין אותך גם