רוסיה סופגת פגיעה בעקבות מחיר הנפט

צרות באות בצרורות. ומי אם לא רוסיה יכולה להוות דוגמא? הרובל נופל, הבנק המרכזי צופה צמיחה שלילית ואם כל זה לא מספיק, מחירי הנפט אינם מבשרים טובות.

הפדרציה הרוסית לא מצליחה לצאת מהמשבר המתמשך אליו נכנסה. רוסיה נמצאת בשפל כלכלי נמוך מזה זמן רב, המשפיע על הרובל ובדלתיים סגורות גם קצת מזכיר את המשבר הכלכלי הגדול בשנת 1998. “משבר הרובל” נגרם בין היתר, גם אז, מהוזלת מחירי הנפט. המטבע החלש כמעט ומונע מהבנקים במדינה והחברות הגדולות בה לשלם את חובן שנקוב בדולרים, מה שמקשה עליהן לצאת מהבור הכלכלי אליו נכנסו והופך זאת לבלתי אפשרי לשלם את המוטל עליהן.

סימן נוסף למשבר הגדול שרוסיה חווה הוא הצמיחה השלילית שהבנק המרכזי במדינה צופה לה. עקב המשבר, ארצות הברית ומדינות האיחוד האירופי מטילות סנקציות על רוסיה שבעקבותן, מעריכים המומחים, לא רק שנתוני הצמיחה של הבנק יתרסקו, אלא צפויות גם להחריף את חומרת המשבר הכלכלי, אם לא יוסרו במהרה.

מה שונה הפעם?

הפגיעה הקשה ביותר שרוסיה חווה בימים אלו, ואולי מאז ומתמיד, היא ירידה חדה ומהירה במחירי הזהב השחור. מדינות המייצאות נפט, בשונה מאלו המייבאות, עלולות להפגע מהסיטואציה ולסבול לנוכח המצב החדש של מחירי הנפט. כאמור, שנת 1998 הייתה משמעותית לפדרציה הרוסית וזה חרף המשבר הכלכלי הקשה שפקד אותה באותה שנה. העלייה במחירי המינרלים שרוסיה מפיקה וכמובן העלייה במחירי הנפט, היא זו שעזרה לרוסיה להתאושש מהמשבר הזה במהירות, להתייצב ולהכניס את המקרה האיום לדפי ההיסטוריה, אך נראה כי לא כך המצב כיום.

הכל יחסי. כך אמר גדול הפיזיקאים בכל הזמנים, אלברט איינשטיין. אין זה מפתיע כי לצד יצואנית הנפט השרויה כעת במתיחות כלכלית, ישנן מדינות רבות שדווקא מקבלות באהבה את צניחת מחיר הנפט בעולם ונהנות מהמצב החדש. מדינות כמו ארצות הברית, יפן, צ’ילה, תאילנד, הודו וכמובן רוב מדינות אירופה, הן מדינות מייבאות נפט והעובדה שמחירו נופל אט אט, מחזקת את כוחן הכלכלי.

ישראל ושאר העולם

גם המסחר בבורסה בישראל מושפע מהקשיים הכלכליים של רוסיה ואין זו הפתעה שתל אביב מרגישה על בשרה את המשבר הנוכחי. חברות רבות בארץ הידועות כשותפות עסקיות של רוסיה, ביניהן אפריקה ישראל ומירלנד, מריצות בה פרוייקטים בהקף רחב ותלויות, בין היתר, במצבה הכלכלי. בית ההשקעות איי.בי.איי מעריך כי במידה ובשנים הקרובות הפדרציה הרוסית לא תגבר על המשבר, גם שותפותיה העסקיות יהיו בבעיה.

ארגון המדינות המייצאות נפט, הידוע גם כאופ”ק, מסביר כי ככל הנראה, למרות שהגיע לשפל כלכלי חדש ולמחיר הנמוך ביותר ב5 השנים האחרונות, מחיר הנפט ימשיך לצנוח. על פי אופ”ק, קיצוץ התפוקה לא נמצא בתוכניות של יצואניות הנפט בעולם ועל כן לא צפוי שינוי בהיצע הנפט. כאמור, בניגוד לפדרציה הרוסית, מדינות מסויימות דווקא מרוצות מהמצב אך אפילו להן אין את הכוח לנבא את המשך העלילה בסיפור.

אילו צעדים ננקטו במדינה הקרה?

רוסיה משתדלת להחזיק חזק ועושה כל שביכולתה על מנת לעצור או לפחות להאט את התקדמות המשבר שבו היא נמצאת. תוך מספר ימים ובשתי פעימות, העלתה רוסיה את הריבית מ9‪.‬5% ל17%, צעד שלא נקטה בו מאז משבר הרובל הגדול. רוסיה דואגת קודם ליציבות הפיננסית ורק לאחר מכן תדאג לשנות את נתוני הצמיחה האפסית, או בהערכות קודרות יותר, השלילית.

רוסיה לא מסתפקת רק בהעלאת הריבית. היא לוחצת על הגז ופועלת לסיום המשבר גם במישורים רבים אחרים. על פי משרד האנרגיה הרוסי, רוסיה שוברת שיא חדש לשנת 2014 ובדצמבר ייצרה מעל 10 מיליון חביות נפט ביום. היא צפויה להמשיך בייצור גם השנה וזאת למרות הסנקציות מהן סובלת. כל זאת כמובן כדי להצליח, או לפחות לנסות, לעלות חזרה את מחירי הנפט.

לסיכום, נראה כי רוסיה מבינה את חומרת המצב, מנסה לפעול לסיומו ומצפה שגם הפעם, 17 שנה לאחר פשיטת הרגל של ממשלתה, המשבר אליו נקלעה יגמר מהר מן הצפוי ועם מינימום נזקים.

פברואר 11, 2015 |

אולי יעניין אותך גם